• Paap

    Analystråden för ägglossningstest!

    stjärnasomärdin skrev 2014-12-04 21:49:11 följande:

    Hörreni! Inget ägglossningstest men en ägglossningsfråga! Kanske någon har koll :) Fick starkt utslag på ägglossningstestet igår vilket vad jag förstått innebär ägglossning inom 48 timmar. Är ägglossningstest positiva fram tills det att ägglossning ägt rum? Idag är ägglossningstestet supersvagt igen. Innebär mina ägglossningstester att ägglossning (i det fall det skett) redan har ägt rum eftersom testet idag är jättesvagt?


    Det är olika, min stegring varar bara i max ett par rimmar för att sedan bli negativt igen, det är då alltså möjligt att missa sin stegring, även om den har skett.
  • Paap

    Positivt? Ska ta et ttill om någon timme och se om det blir starkare

  • Paap

    Ville bara ge ett litet exempel på hur viktigt det är att man tar ägglossningstest på rätt tid, annars kan man lätt missa sin stegring. Dessa är tagna bara 1,5 timme efter varandra och ganska snart kommer de bli svaga igen, mina stegringar varar bara i ett par timmar så bara för att du inte får ett solklart positivt är det inte kört, du kan bara haft oturen att missa din stegring :)

Svar på tråden Analystråden för ägglossningstest!