Vi som inte känner att vi passar in i de andra gravidtrådarna!
Fjärilslätt skrev 2014-10-22 21:46:55 följande:
Bra tråd, jag har kollat in en månadstråd men inte känt att det varit nåt för mig de kändes så sammansvetsade redan från start och de nya hade svårt att komma in.
Hursom helst här är jag nu 19 år sambo och väntar vårt första barn 14 februari, har mått dåligt hela tiden och åker in och ut på sjukhuset, just nu är jag hemma
Hur kommer det sig att du får åka in och ut på sjukhuset? Jag är i vecka 17 och har kräkts konstant sen vecka 7-8 och det enda BM säger till mig är att "fostret klarar sig, den enda som tar stryk av detta är du". Och ja, så är det. Jag orkar inte stå upp längre än 2 minuter och jag får ingen energi i mig. Har några kilon för mycket men har gått ner 8 kg sen plusset. Har läst att många får åka in och få dropp men tydligen verkar det inte gälla mig. Känner mig bortglömd, bortprioriterad och jävligt less på att må skit och ligga hemma.
(Fast ditt kanske inte alls handlar om illamående?)