Eleonor01 skrev 2014-08-16 19:25:55 följande:
Om man spänner sig å är stressad så kan det påverka slemhinnor å dyligt. Mensen kan tom utebli om man inte mår psykiskt bra så jo psyket är starkt på många sätt
Kroppens process för att starta mens är en heelt annan sak än att få till en graviditet! En graviditet är så mycket mer komplicerat än mens!
Vanlig normal vardagsstress kan kanske påverka äl, mens osv någon enstaka månad men inte år ut och år in...Extrem stress som den stress kroppen upplever efter säg ett trauma (fysisk trauma som en allvarlig biloycka eller psysiskt trauma) kan kanske påverka kroppen så det blir svårt att bli gravid men när man blir återställd är fertiliteten tillbaka igen om man är normalfertil. Men normalfertila kan ofta ändå bli gravida även om de genomgår svåra trauman....Och även vid allvarliga trauman som tex krig kan oftast en normalfertil kvinna ändå bli gravid...så NEJ stress och psyket påverkar inte på det sättet, det är inte så att man kan "tänka för mycket på det" och hindra sig själv från att bli gravid.
Tänk på alla kvinnor som utsätts för övergrepp och blir oönskat gravida! Tror du inte att DOM tänker på det och skulle göra vadsomhelst för att slippa konsekvenserna i form av graviditet?
Det är så tröttsamt med dessa myter om att "tänka på det för mycket" och "slaaapna av och tänk på annat".
Tänk så många som skulle slaaaapppnaaa av och vips bli gravida om det funkade på det sättet!