Vår son bars i sjal väldigt mycket som liten, och har därför varit med från början vid hushållsarbetet. När han slutade bäras ville han gärna stå bredvid och kolla istället. Således har vi aldrig lärt honom aktivt hur man gör, utan han har lärt sig det automatiskt, utan att vi haft någon tanke på det. Första gången han tvättade en maskin helt på egen hand var han 1,5 år. Tvätten bestod av några plagg, en blöja, två nallar och (tyvärr) fjärrkontrollen till tv:n! (Efter det fick vi och för sig visa honom vad man inte får tvätta, så där lärde vi ju honom något aktivt, antar jag).
Nu är han 7 och tar del i nästan allt hushållsarbete, utan att vi behöver kräva det; lagar enklare maträtter själv, sorterar tvätt och tvättar den, dammsuger, dukar, bäddar, städar toaletten o.s.v. (givetvis gör han inte allt detta ensam, utan han utför några uppgiften i veckan och sen gör vi föräldrar resten).
Däremot är han urdålig på att plocka undan efter sig, och därför har vi haft en del bråk om hans rum. Vi har försökt på alla möjliga sätt, med regler, konsekvenser och löften om belöningar (väldigt stora sådana, dessutom), men inget har funkat. Det är som att det blir för mycket för honom, och det låser sig på något sätt - kanske handlar det om att han inte är tillräckligt mogen (han är lite sen i utvecklingen på vissa andra sätt också). Så nu har vi gett upp för stunden, och det har blivit så att vi vuxna sköter hans rum medan han sköter vårt. Förhoppningsvis blir det ändring på detta i framtiden, men just nu är vi ändå rätt nöjda som det är.