Inlägg från: jossie01 |Visa alla inlägg
  • jossie01

    få kattungar

    Jag skulle vilja att min katthona blir med ungar. Jag har en bondkatt. Hur har ni andra gjort som velat få kattungar? Har ni bara låtit honan få gå ute i hopp om att hon blir dräktig eller har ni gjort en planerad parning? Vi har inte några hankatter i närheten där vi bor som inte är kastrerade. Och katten min ligger och trycker i samma buske jämt.

    inga påhopp nu om att jag måste kastrera min katt!!! Det gör jag som jag vill. Nu vill jag ha en kull från henne då jag tycker hon är en fin katt.


  • Svar på tråden få kattungar
  • jossie01
    aldrigmer skrev 2014-06-28 19:03:00 följande:
    Hitta en vadcker och pilsk hane och låt dem träffas i slutet utrymme då honan löper. Då borde saken vara biff. 



    Ja det måste nog bli så
  • jossie01
    Birmafröken skrev 2014-06-28 19:04:35 följande:
    Jag kan inte se en enda vettig anledning till att din katt ska behöva riskera livet för att ytterligare en huskattkull ska födas, när överskottet på dem är så stort att 100.000 av dem lever i hemlöshet. Kan du förklara hur man tänker som huskattuppfödare? Tänker man över huvud taget?



    Vadå riskera livet? Men hade jag haft en birma hade det varit jävligt okej eller hur? Jag gillar huskatter mer. Inte mitt fel att det finns överflöd på katthem.
  • jossie01
    liten2014 skrev 2014-06-28 19:15:15 följande:
    Hade jag vetat ditt namn och vad du bor hade jag anmält dig! Det här är inte okej! Så himla oansvarigt!!!



    fast du har inget att anmäla mig för
Svar på tråden få kattungar