Matvägrande 1 åring. Mår dåligt är det vanligt !?
Vår dotter har haft sina perioder, men aldrig så hon har matvägrat helt. När hon har fått tänder har hon inte gärna ätit lagad varm mat, däremot har gröt och välling fortsatt funka bra.
Ett tag vid 8 månader fick hon plocka mycket själv med majs, ärtor, morötter och makaroner/pasta, då hon bara ville äta det hon visste vad det var t ex fruktpuré. Sedan har det kommit en period när det inte heller har uppskattats. Nu är hon ett sedan fredags förra veckan och har fått ett jäkla humör. När storasyster får en smörgås sitter hon och skriker dä, dä, dä. Oftast får hon det, så får hon gröten parallellt till frukost. Nu senaste dagarna har hon kommit på att hon ska äta själv, så det blir mycket plaskande med skeden, så ingen större idé att jag tar på mig rena kläder innan frukosten är över har jag börjat inse.
Vi försöker att bråka minsta möjliga, men försöker ibland igen några minuter senare, ibland vill hon ibland inte. Ibland äter hon mycket till frukost och lite till lunch, men det är ju strunt samma, så länge hon växer som hon ska och är pigg och aktiv. I veckan har hon haft magsjuka, så nu försöker vi få bukt med diarrén som kommer 1-2 gånger per dag.
Hur går det med er sons kurva? Finns det något som fungerar bättre, för något måste han ju leva av?
Spelar det någon roll vilken temperatur maten har? Ibland kan ju t ex kall gurka vara skönt för ett ömmande tandkött.
Får han smaka på er mat med lite mer kryddor i?
Blir det någon skillnad beroende av matens konsistens? En del barn vill ju ha väldigt mosad mat lång tid, andra fungerar det mesta på.
Vad är det för höga krav du haft innan?