Inlägg från: Anonym (Pia) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Pia)

    Om jag inte kan uppmuntra till umgänge

    Med tanke på tidigare misshandel så förstår jag din inställning till umgänget. Men i normala fall så är det inte ett hinder för umgänge att man sitter inomhus två dagar i rad eller att man bara ger barnen helfabrikat, inga barn har dött av några dagars stillasittande och dålig mat. Så den biten behöver du sortera bort som argument mot umgänget. Likadant när det gäller att tvinga barnen till sånt de inte vill, hur gör du med tandborstning och läggningstid, slipper barnen borsta tänderna bara för att du inte vill tvinga dem till något?

    Så länge pappan inte misshandlar barnen så har du som ensam vårdnadshavare ett stort ansvar för att de får möjlighet att bygga upp en nära relation till sin andra förälder, dvs du behöver uppmuntra barnen till att träffa pappan istället för att vara negativ inför umgänget.

  • Anonym (Pia)
    Anonym (Vårdnadshavaren) skrev 2014-05-30 10:57:39 följande:
     Det som jag irriterar mig mest på är hans nonchalanta inställning till allting, att han aldrig någonsin frågar hur det går för barnen i skolan etc utan bara gnäller på mig så fort han får chansen och ignorerar mina uppmaningar. Det här att han tror att han har så mycket att säga till om när han gett upp vårdnaden.
    Du behöver skilja på dina känslor och barnens behov!

    Det mesta du mal på om här är att du är arg på pappan för att han inte gör som du säger åt honom. Allvarligt talat så överlever även barn med diagnoser att tillbringa två dygn då och då utan struktur. Att barnen inte får bygga upp en relation med sin pappa är mycket värre än att de äter socker och stannar uppe sent.

    Och förstår du inte hur elak du är mot barnen när du stoppar dem från att prata om roliga saker de har gjort hos pappan? Du är vuxen och får lov att stå ut med att må lite dåligt om det hjälper dina barn, de måste faktiskt få prata om sin andra familj. Inser du att när du dissar deras pappa så dissar du halva barnen, för dem blir det som att du tycker illa om halva dem när du snackar skit om pappan eller vägrar lyssna på vad barnen har gjort hos pappan!

    Släpp ilskan mot pappan, eller ta ut den på honom! Men lämna barnen utanför din ilska!
  • Anonym (Pia)
    Anonym (acc) skrev 2014-05-30 12:39:01 följande:

    Utifrån det du skriver, att han vägrar ta till sig information om barnets/barnens diagnos, och vägrar lyssna på information från läkare och bup så skulle jag ringa soc och göra en orosanmälan för hur barnet/barnen har det hos honom. Beror ju förstås på hur allvarlig diagnosen är men jag skulle åtmistone ta upp frågan med Bup hur de såg på det. Och om de tyckte att det var allvarligt så skulle jag be även dem anmäla.
    Dina barns hälsa är viktig, det är inget som du har rätt att ignorera eller se på när annan förälder ignorerar.

    Men om du som känner barnen väl på allvar uppfattar det som att de far illa hos pappan bland annat för att han inte tar till sig info om diagos så skulle jag i ditt ställa kontakta soc och kontakta familjerätten och be om hjälp för att pappan antingen skulle gå på information hos läkaren eller minska ner umgänget.
    Massor av barn med diagnoser lever med föräldrar som inte tar till sig information om diagnosen. Diagnoserna går ofta i arv och den förälder som själv har en diagnos har av naturliga skäl inte så lätt att ta till sig informationen. Soc skulle få fullt upp om de skulle utreda och omplacera alla dessa familjer/barn!

    Pappan i den här tråden har fattat så mycket att han ger barnet medicinen. Men sen lyder han inte ts regler för hur barnen ska hanteras, vilket ts blir arg på. Han ger dem inte "ordentlig hemlagad" mat utan de får fiskpinnar och färdiga köttbullar. Han låter dem stanna uppe för länge på kvällen. Osv. Det är inte barnmisshandel utan bara ett annat sätt att uppfostra barnen.
  • Anonym (Pia)
    Anonym (Vårdnadshavaren) skrev 2014-05-30 11:09:45 följande:
    Men det jag skulle vilja veta är om han kan komma och kräva någonting till exempel att dom ska komma på julen eller om han snällt får finna sig i att dom kommer när dom vill eller det passar oss bättre? Jag har tidigare erbjudit honom att ha barnen på vissa högtider men då har han tackat nej. Likadant så undrar jag hur man ska ställa sig till om man bestämt att barnen ska komma till honom en viss helg och så kommer det annat ivägen till exempel kalas, skoldisco eller annat som dom hellre vill gå på. Ska man då gå enligt deras önskan och låta honom bli butter eller ska man tvinga iväg dom eftersom det är bestämt?? Jag tycker att det är jättesvårt att ta ställning till när det är ok för dom att själva välja eller om jag alltid ska försöka pusha iväg dom till honom oavsett vad!??
    Du går balans på slak lina här. Om du vore lite smart så skulle du släppa lite på dina krav och kontrollbehov. Tvinga barnen att åka till pappa även när det är skoldisco (för övrigt är en relation till den andra föräldern betydligt viktigare än skoldiscon...), osv. För om du håller dem hemma titt som tätt med diverse svepskäl så slutar det kanske med att han vänder sig till Tingsrätten och stämmer dig på umgänget. Då får han garanterat ett visst antal dagar i månaden plus vissa högtider och lov. I det läget så kan du inte protestera utan blir tvungen att lyda exakt det som står i domen. Så var lite smart och kompromissa här och var så att du slipper en dom.
  • Anonym (Pia)
    Anonym (acc) skrev 2014-05-30 12:09:25 följande:

    Så för att massor av barn har det svårt hemma ska TS inte bry sig om hur hennes barn har det hos sin pappa menar du? För att om hon gör det så får soc för mycket att göra??

    Självklart beror det på hur allvarlig diagnosen är, hur stora barnets/barnens svårigheter är. Och HUR dåligt barnen har det hos pappan. Inte på om han följer "TS regler" om hemlagad mat eller om hur illa han behandlat TS tidigare utan om pappa behandlar barnen så att de mår dåligt av att vara hos honom.

    Om den ena föräldern behandlar barnen så illa att de mår dåligt av det så anser jag att det är den andra förälderns förbannade skyldighet att agera. Oavsett om det gör att soc får mycket att göra. Någon omplacering lär det ju knappast vara tal om i detta fall då barnen har ett hem där de bor de flesta dagarna i månaden redan.
    Det TS beskriver är inte tillräckligt allvarligt för att soc skulle bry sig. De skulle lyssna på henne och tänka att här har vi ytterligare en mamma som dissar pappan och rycka på axlarna. Pappan ger barnet sin medicin och han ger dem mat och han har sängar till dem. Dessutom kan soc inte bestämma att barnen bara ska vara hemma hos mamman, då krävs det att ts stämmer pappan i Tingsrätten och yrkar på noll umgänge.
Svar på tråden Om jag inte kan uppmuntra till umgänge