BF Januari 2015
Pratade med barnmorskan idag, läkaren hade gett avslag på min förfrågan om tidigt ultraljud. Detta trots att jag haft en ofostrig graviditet innan. Jag frågade om hon tyckte det skulle vara så bra för både psyke och kropp att gå till v 18 innan man får reda på att inget foster finns. Hon tyckte att eftersom det redan hänt en gång så är chansen inte stor att det händer igen. Och om jag blöder eller får ont så får jag givetvis åka in akut. Jag sa ju till henne då att det är ju det som är problemet, att jag inte blöder eller har ont, min kropp verkar inte fatta sånt. Suck.
Så jag får betala ett privat då. Hon hade skickat remiss till specialistmvc angående min förfrågan att få göra moderkaksprov, men det trodde hon inte heller att det skulle gå igenom.
Muppig dag. Illamående som sjutton, en överaktiv hund som dampar loss och får mig att koka inombords, regn i massor!.... Gnälligt det blev ;)