Anonym (umgänge) skrev 2014-04-03 14:43:18 följande:
Ja, det är det jag funderar på också. Men hur ska man tolka när det börjar? "Vid skolans slut dagen innan lovet", dagen innan lovet är en söndag. Då tolkar jag det som att TR tolkar lovet som hela ledigheten, alltså från fredagen. Och då borde hela ledigheten även vara fram tills skolan börjar igen. Känns "sniket" att tänka lovet från måndag-torsdag. När det finns möjlighet till att de kan ha umgänge i en hel vecka till..
Från fredagen veckan innan då när skoldagen är slut då, fram tills lovet är slut, dvs på torsdagen.
Synd att det är så luddigt skrivet, ett avtal ska ju underlätta och inte försvåra.
Men så skulle jag tolka det i sitt ursprung.
Sen skulle jag fråga utifrån det om det fanns möjlighet att förlänga lovet till måndag eftermiddag/tisdag morgon om man vill resa någonstans etc.
Vi har valt att följa domen, då det ju ger den förälder som inte har lovet några extra dagar över påsken att göra något roligt med barnen. Win-win liksom :)