• sockerbomben

    Uppgifter

    Mina barn är 6 och 9. Jag inser att jag låter dem komma undan med att inte göra särskilt mycket - på det stora hela bära bort tallriken och röja i sitt rum. Vad får dina barn göra hemma? Vilka krav ställer du?

  • Svar på tråden Uppgifter
  • Philippa

    Varför gör du så??

    Min son 7,5 år får städa sitt rum, duka, duka av bordet, ställa in i diskmaskinen ibland, hjälpa mig med dammtorkning.

  • slutatsnusa

    mina barn är stora nu, men när de var i den åldern fick de hjälpa till med allt möjligt
    dvs vi gjorde saker tillsammans
    om de var med och handlade hämtade de varor i butiken, vi kunde hjälpas åt att packa upp när vi kom hem, vi hade ingen diskmaskin och i en viss ålder älskade de att diska, hjälpa till att laga mat tex skära grönsaker, rulla köttbullar, steka pannkakor, dammsuga ja allt man gör
    grejjen var att de inte hade egna sysslor som jag kommer ihåg utan de var delaktiga i det jag gjorde

  • sockerbomben

    Ah, nu känns det bättre. Inser att de är mer delaktiga än jag tänker på. Jag hade bara fastnat i tanken att de skulle ha specifika uppgifter. Tack!

Svar på tråden Uppgifter