Varför hatar folk MP?
Radarparet Stefan Löfven (S) och Åsa Romson (MP) få motstånd från de egna leden.
Bertil Torekull (MP)
Åsa Romson är i mina ögon inte mogen det höga ämbete hon utsetts för eftersom hon inte vet vad hon säger och inte förstår vad det är hon ber om ursäkt för. Hon bör lämna in sin avskedsansökan och därmed rädda inte bara sitt eget ansikte utan i första hand värdigheten, förtroendet och respekten som förbinds med hennes uppdrag.
Vidare skriver Bertil Torekull MP:
Hon måste alltså avgå av fyra tunga skäl - för landets, för partiets och för sin egen skull. Och för de namnlösa offren?, skriver han på tisdagen i sin blogg
Det är inget vi har något att säga om, svarar nu Romsons pressekreterare.
www.expressen.se/nyheter/fridolins-mentor-romson-maste-avga/
Kritik är något positivt som bidrar till utveckling. Intern kritik finns i alla partier inklusive SD.
Det är inte länge sedan Oskar Lindholm, Sverigedemokraternas ordförande i Skaraborg, riktade stark kritik mot SDs partiledning och kallade den för maktfullkomlig, kontrollerande och inkompetent. Ganska skönt att någon tog "bladet från munnen" eller hur?
sverigesradio.se/sida/artikel.aspx&artikel=6149548