• kouki

    Barnets efternamn?

    Tycker för det första att det är lite sandlådevarning över det hela. 
    För det andra kan jag iofs förstå fadern att han inte vill att barnet ska sammankopplas mer till moderns nya man mer än den biologiska fadern. 
    För det tredje, kan ni inte kompromissa och ge barnet ett efternamn och det andra efternamnet som mellannamn, så barnet får bådas namn?

  • kouki
    Anonym (Efternamn) skrev 2014-02-03 12:17:18 följande:
    Jo det skulle man kanske kunna göra.
    Klart. Så slipper ni allt detta tjafs. Så dumt, och vilken onödig sak för barnet att dras in i. 
    Antingen det eller som nämndes ovan att barnet får bestämma själv. Finns säkerligen bättre saker att fightas om.
  • kouki

    Med tanke på att modern är gift, så gissar jag att barnet har några år på nacken, och då har det ju helt klart en koppling till efternamnet, nämligen sin identitet. Så då är det inte mer än rätt att det skulle få bestämma själv.

  • kouki
    Anonym (Efternamn) skrev 2014-02-03 12:29:33 följande:
    Om inte mamman bryr sig om barnets vilja då?
    Då skulle jag skarpt ifrågasätta moderns sätt att se till sitt barn. Det är en sak att ignorera en vilja till att äta godis till frukost varje dag, men när det gäller namn och identitet så bör hon stötta, istället för att kränka barnets integritet.
Svar på tråden Barnets efternamn?