Utskälld av svärmor!!
Kajsa75 skrev 2013-11-22 11:32:12 följande:
Alltså jag blir så trött.... igår hade vi middag och min svärmor - som alltid har mkt åsikter - skällde ut mig för att min 5åring satt med min mobil vid bordet och spelade spel.MEN HALLÅ!!! Det är väl helt upp till mig hur jag väljer att uppfostra mitt barn? Jag tycker det är helt okej att han spelar spel vid bordet (han hade ätit klart OCH Det var ett pedagogiskt spel) medan vi sitter och pratar om vuxengrejer.
Det är inte lätt när man möter den äldre generationen som inte har förstått grejen med internet, datorer och telefoner i allmänhet... :(
Jag hade personligen inte låtit mina barn sitta och leka med mobilen eller något annat vid matbordet. Framförallt inte om man är bortbjuden.
Däremot kan jag tycka att det var överdrivet av din svärmor att ge dig en utskällning också.
Nu vet jag inte om hon gjorde det vid matbordet,men om så är fallet så var ju det lika dumt i så fall.
Gillar man inte att barnen leker vid matbordet så kan man tala om det för föräldrarna,men inte genom att skälla vid matbordet. Det är inte heller särskilt trevligt.