Inlägg från: Flickanx2 |Visa alla inlägg
  • Flickanx2

    Okej att barnen använder iPad och mobiler när de är på restaurang?

    Tror att detta är något som kommit för att stanna och det är inte mycket vi kan göra åt mer än att försöka förhålla oss sunt till det. Alltså kan vi inte förbjuda barn att titta på Ipod o dyl. men vi kan sätta gränser. Som med allt annat. Barn behöver gränser och jag kan ibland se att det vals bort lite för mycket i samhället.

    Att ett barn sitter i en vagn och tittar är väl inget? Det är inte så farligt, han kanske var trött och det var ett sätt att lugna ned honom eller nåt?

    Att låta barn sitta i 2 timmar på en restaurang och inte umgås med kamraterna kan jag tycka är lite att "komma undan" föräldraskapet. Här gäller det att lära barnen våra sociala koder men en liten stund är väl inte heller så farligt?

    Men att gå och reta upp sig på att andra barn, som man inte varken känner eller vet något om är bara slöseri med tid. Det gör bara att man mår dåligt.

     


    128
Svar på tråden Okej att barnen använder iPad och mobiler när de är på restaurang?