Inlägg från: Tom Araya |Visa alla inlägg
  • Tom Araya

    Varför hatar folk SD?

    FDFMGA skrev 2015-10-09 15:23:40 följande:
    Ut ditt perspektiv är jag möjligen vänsterextremist men inte ur mitt eget. Jag ser mig som en ideologisk socialliberal som i brist på bättre förmodligen kommer att rösta på S i nästa val.

    Just min politiska hemvist, någonstans i mitten, innebär att jag reagerar på påståenden som att SD är realister inte rasister eller att Sverige riskerar att bli en kommunistisk diktatur eller det obligatoriska gnället om censur.

    Som den realist jag är anser jag att risken att Sverige ska bli en kommunistisk diktatur är noll.
    Din reaktion är uppenbarligen styrd av din ideologi i ditt val av punkter att ta upp.
    Jag skulle vilja ha en reaktion även på andra punkter bloggaren tar upp, som hur agerande riktat mot en särskilt parti riskerar hota vår demokrati exempelvis.
  • Tom Araya
    Smecker skrev 2015-10-10 23:23:22 följande:
    Tja, det liberala idealet skulle aldrig vilja hindra människor från att fly från övergrepp och förtryck. Klassisk liberalism är emot statliga begränsningar och för fri invandring. Går inte ihop med detta SD-svansande beteende som personen i fråga uppvisar.
    Det finns tyvärr inget parti som helt och hållet går ihop med mina åsikter, faktiskt inte ens i närheten, så jag väljer det jag tycker är minst sämst, i brist på alternativ.

    Det finns heller inget som säger att liberalism i sig inte kan vara partiell, precis som socialism, konservatism mm. En ideologi får oftast den etikett som ligger närmast, finns inget krav på hundraprocentig inriktningsuppfyllnad.
  • Tom Araya
    FDFMGA skrev 2015-10-11 14:19:05 följande:
    Du kan hitta min reaktion i den här tråden, kortfattat ansåg jag att de här personernas agerande dels gynnade SD och dels bottnade i en grumlig uppfattning om demokrati.
    Jag kan inte se någon grumlig uppfattning om demokrati i blogginlägget, du får peka ut det för mig.
    FDFMGA skrev 2015-10-11 14:19:05 följande:
    Men jag förstår inte hur polisen skulle ha kunnat agera på annat sätt än de gjorde.
    Vilket polisagerande är det du syftar på, bloggen nämner agerande från brevbärare?!
    FDFMGA skrev 2015-10-11 14:19:05 följande:
    I övrigt så kan jag inte ta en person på allvar som befarar att Sverige riskerar att bli en kommunistisk diktatur och vid sidan av detta anser bloggaren att SD är realister inte rasister.
    Det är förstås lite långsökt och överdrivet, men motståndet mot SD är starkast på vänsterkanten och att motverka demokrati och begränsa människors val har ju koppling till hur det fungerar/har fungerat i kommunistiska diktaturer.
    Om utvecklingen fortsätter linjärt i samma riktning så lär vi hamna där, förr eller senare.

    Vad det gäller SD som realister så hänvisas främst till inställningen till EU.
    FDFMGA skrev 2015-10-11 14:19:05 följande:
    Jag anser inte att man måste vara vänsterextremist för att man tycker att SD inte alls är realister eller för att man tar farhågor om att Sverige riskerar att bli en kommunistisk diktatur som uttryck från en politisk tomte.
    Nej, det kan jag till viss del hålla med om, men för att inte se hur de exempel som tas upp kan utgöra ett hot mot demokratin krävs nog en ganska extrem och verklighetsfrämmande inställning.





  • Tom Araya
    FDFMGA skrev 2015-10-09 08:35:06 följande:
    Har du verkligen läst blogginlägget? Det handlar ju framförallt om försöken att hindra SD inför valet 2014 något som knappast är aktuellt i dag. Förhoppnings har en del av idioterna som försökte hindra Åkesson i dag insett att de bara bekräftade bilden av SD som missförstådda och utstötta då.
    Såklart det är aktuellt idag, det är alltid aktuellt så länge människor agerar på det sättet, oavsett om det föreligger valtid eller ej.
  • Tom Araya
    FDFMGA skrev 2015-10-11 15:55:04 följande:
    Men du kan väl läsa igenom inläggen du besvarar, åtminstone.

    Du frågade efter min reaktion på det bloggaren tog upp om de som försökte hindra Åkesson att tala vid torgmöten inför valet förra året.

    Jag svarade på det och förklarade att jag gett uttryck för min uppfattning tidigare här i tråden. Grumligt avsåg alltså de som försökte hindra Åkesson.
    Då missuppfattade jag dig, jag ber om ursäkt för det.
  • Tom Araya
    Smecker skrev 2015-10-11 16:43:17 följande:
    Du är inte Sverigedemokrat heller, va?
    Nej.
  • Tom Araya
    En grön ruta skrev 2015-10-11 23:58:49 följande:
    Konservativ, hävdar han själv. Vilken otroligt rörig personlighet, den där Tom.

    "Konservativ folkpartist som tycker om Sverigedemokraterna."
    En grön ruta skrev 2015-10-12 00:10:56 följande:
    Fan, det där är ju t o m en märkligare åsikt än dem Digestive brukar slänga med.

    Jag begriper inte dessa "inte sverigedemokrat, men..."-personer.
    Jag vet, jag är helt jävla omöjlig att placera i ett fack.
    Men det är kul när folk försöker... DrömmerFlörtCool

  • Tom Araya
    En grön ruta skrev 2015-10-12 12:28:14 följande:
    Jag tyckte dock det var förvånansvärt enkelt.
    Nej, du tror det var enkelt, eftersom du fram till nu inte visste att du misslyckats.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?