Flirta med en äldre kvinna
Finns säkert en massa trådar som behandlar liknande frågor..
Hur som helst, nu är det så att jag, 20+ kvinna har gått och blivit förälskad i en 40+ kvinna.
Jag definierar mig själv som lesbisk men vet inte hur det är med henne som jag fått upp ögonen för.
Eller visst vet jag, hon har man och barn.
Det jäkliga är att ifall jag skulle vara en ung kille och förälskad i en äldre kvinna så skulle kanske folk skriva att "visst, go for it!".. Mindre moralisk predikan alltså..
Ännu mer typiskt, om jag skulle vara en äldre man och förälskad i en yngre kvinna..... Det är väl något som är väldigt vanligt men det är ingen som egentligen orkar uppmärksamma det just p.ga. att det är så vanligt förekommande.
Hur som helst, till min fråga, hur harmlöst skulle det vara om jag skulle flörta med kvinnan i fråga? Klart jag skulle backa ifall jag märkte att hon kände sig obekväm. Men, hur tar ni som är lite äldre det, när en yngre flörtar med er. Bara konstigt eller kanske smickrande?
Känns så orättvist att killar kan flörta med kvinnor utan att killen i fråga behöver känna sig "dum" om kvinnan inte är intresserad - typ, tack men nej tack.. Men om en kvinna flörtar - utan besvarat intresse - med en annan kvinna, så blir det helt plötsligt skitskumt?