• Mamazita

    Hon får panik när blöjan är av!?!

    Dottern på knappa 2,5 år får som sagt panik när blöjan är av!
    Vi tyckte att det var dags för potträning nu under sommaren och de första gångerna kissade hon utan problem i pottan. Sedan kom det tillfällen då hon började hålla sig mellan benen och skrika "ont i kissan!". Det blev värre och värre så vi sökte medicinsk hjälp. En ynka förhöjning i vita blodkroppar så vi fick för säkerhets skull penicillin för eventuell UVI. Trots avklarad kur fortsatte hon skrika i panik och hålla sig för kissan. Hon började vägra potta, toa och kiss i dusch. Mer läkarbesök : inga fel.
    Tillslut drog vi vår egen slutsats - "ont i kissan" skriker hon när hon är kissenödig. Det gör inte ont att kissa, men hon vill bara göra det i blöja.
    Men varför är hon rädd för att kissa utan blöja och hur går man vidare?!
    Vi har ALDRIG gjort en stor grej av hennes kisseri när vi började. Lätt beröm och that's it. Aldrig skällt ut när hon kissat utanför/på sig heller givetvis.
    Hjälp!

  • Svar på tråden Hon får panik när blöjan är av!?!
  • Mamazita

    Det känns bara som ett så stort steg bakåt att lägga ner. Dessutom gör hon allt till en maktkamp som hon vill testa gränserna i, så då kanske hon tar detta som en sådan med?

    J#%>$ar också.. Tyckte det var så bra att ta det under den varma säsongen och slippa nerkissade tjock-kläder under höst/vinter :(

Svar på tråden Hon får panik när blöjan är av!?!