• skåneflicka

    från vilket år är ledade handtag säkra???

    Läste på konsumentverket att det hänt många olyckor med ledade handtag på barnvagnar. Handtagen har gått sönder  när man tex dragit vagnen upp för en trappa. Där stod också att på nyare vagnar är de ledade handtagen säkrade så att de sitter ihop även om leden går sönder. Någon som vet ungefär från vilket år de började säkra handtagen? Har en emmaljungavagn från 2001 som jag funderar på om ska våga använda... Eftersom den har några år på nacken finns det kanske risk att plasten har börjat åldras också. Det skulle ju vara fruktansvärt om handtaget går sönder när man har ett barn i vagnen! Någon som vet?

  • Svar på tråden från vilket år är ledade handtag säkra???
  • chrissepisse

    2001 var de definitivt inte förstärkta, det kom flera år senare. Jag harn en Teutonia från 2006 och den är förstärkt, men det kan nog variera mellan olika märken.

    Jag tycker egentligen inte att man ska ha ledat handtag om man tänker dra vagnen i trappor. Om jag någon gång måste dra vagnen över ett trappsteg håller jag alltid under knäleden på chassit, men jag undviker trappdragning så mycket som möjligt. Om du ska dra vagnen i trappor regelbundet tycker jag inte du ska använda den gamla vagnen och helst ingen vagn med ledat handtag alls.

  • stor grön drake

    Emmaljungor är förstärkta från fabrik 2006 och framåt. Från 2007 är förstärkningen ingjuten i plasten vid vikleden. Teleskophandtagen ska ha en äkerhetsvajer i sig, samt har stoppare i ytterläge. Din vagn från 2001 är inte förstärkt, men kolla med en återförsäljare vad det skulle kosta att lägga till det.


  • Apmor2

    man kanske inte borde ha barn i en vagn som skall dras upp för trappor.. låter inte hälsosamt överhuvudtaget.

  • skåneflicka

    ska kolla om det går att säkra men har svårt för att tro att affärerna för detta...

    Nej, jag ska inte släpa barnvagnen med barn i upp och ner för trappor dagligen men det finns tillfällen då man kan behöva ta sig upp ett par trappsteg eller för en lite högre kant - tex en buss och då vill jag veta att handtaget håller.  

  • stor grön drake
    skåneflicka skrev 2013-07-14 11:48:46 följande:
    ska kolla om det går att säkra men har svårt för att tro att affärerna för detta... Nej, jag ska inte släpa barnvagnen med barn i upp och ner för trappor dagligen men det finns tillfällen då man kan behöva ta sig upp ett par trappsteg eller för en lite högre kant - tex en buss och då vill jag veta att handtaget håller.  

    Iom att vagnar från 2006 har örstärkningen utapåliggande verkar det inte det minsta otroligt att det år att fixa. Men kanske kostar en del
Svar på tråden från vilket år är ledade handtag säkra???