Förslag på nya vapenlagar - Ett slag i luften och spel för galleriet
Försvarsmakten om förslaget på nya vapendirektiv:
Publicerad 30 december 2015 - 10:11 ? Uppdaterad 02 februari 2016 - 09:21
Försvarsmakten sågar EU-vapenförslagFörsvarsmakten ger tummen ner för förslaget om ändringar i EU:s vapendirektiv.
Försvarsmakten har lämnat ett remissvar på EU:s förslag om skärpta regler i vapendirektivet. Svaret är ett entydigt nej, då förslaget enligt Försvarsmakten kan påverka svensk försvarsförmåga negativt.
svenskjakt.se/Start/Nyheter/2015/12/forsvarsmakten-sagar-eu-vapenforslag/
Försvarsmakten säger nej till skärpningarna i EU:s vapendirektiv Försvarsmakten ska nu ha gett sitt remisssvar på EU:s förslag om skärpta regler för lagliga vapen, i syfte att hindra terrorism med olagliga vapen. Försvarsmakten säger nej, men anledning av att det kan påverka svensk försvarsförmåga.
Bland annat skriver Försvarsmakten följande summering i sitt remissvar:
"Förslaget innebär samma konsekvenser som under punkten 4.1 och 4.4 ovan, d.v.s. den föreslagna ändringen av vapendirektivet skulle ha negativ inverkan på totalförsvaret och på förbandens krigsduglighet genom att försämra möjligheterna till träning och tävling för Försvarsmaktens personal och för medlemmarna i de frivilliga försvarsorganisationerna och skytteförbunden samt innebära ökade kostnader för utbildning och utveckling av metoder. Försvarsmakten avstyrker ändringsförslagen."
cornucopia.cornubot.se/2015/12/forsvarsmakten-sager-nej-till.html