• BioBonus

    Hej

    Hur hade du tänkt runt saken om du och pappan inte varit separerade? Även barn med sammalevande föräldrar går igenom olika jobbiga faser i sin uppväxt.

    Jag säger inte att det inte har ett samband med att ni har problem i kommunikationen, jag vill bara belysa det från en annan sida.

    Vår son hade det också jättejobbigt i perioder på dagis i den åldern och det var långt innan vi bestämde oss för att skilja oss. Och då är ju det naturliga inte att leta fel i den ickeexisterande relationen, utan i andra faktorer. Som mognad, för lite sömn, svårighet med kompisar etc etc.

  • BioBonus
    Anonym (insatt) skrev 2013-05-30 00:20:20 följande:
    Det är högst adekvat att ett barn med mamma o pappa i konflikt inte mår bra! Och konflikten har ni båda ansvar för! Boka tid med pappa o sätt er ner och prata om ert gemensamma problem, ett barn som mår dåligt!
    Och var öppna för att barnets mående inte behöver ha enbart med er separation att göra, utan att det kan finnas andra faktorer inblandade!
    När man sitter i en konflikt är det så lätt att stirra sig blind på att det är konflikten er emellan som är roten till allt ont. Det kan ju var en blandning av många orsaker.

    Ha ett öppet sinne och se alla aspekter som kan påverka barnet, så att ni verkligen kan hitta problemet och hjälpa ert barn att må bra igen. Och ta hjälp att lösa er egen kommunikation.
Svar på tråden Hej