Lunnis00 skrev 2013-04-03 16:47:17 följande:
Hum,, ni kanske har rätt.
Jag vill gärna bli kallad mamma. Men min sambo vet inte om hon känner sig bekväm i de. Det är inget hinder för mej att det skulle bli en mamma Karin/mamma och en Sanna. Men samtidigt vill jag att alla andra ska förstå att min sambo är mamma/förälder lika mycket som jag trots att hon blir till talad med namn och inte mamma.
För barnen spelar det nog ingen roll vilket, det vi säger kommer ju bli naturligt för dom. Jobbigt kanske för barnet när dom går i skolan och ska förklara för sina kompisar att dom har två mammor och inte en av varje. Eller ?
Spontant så tror jag att sålänge de har med sig hemmifrån att det inte är några konstigheter med två mammor eller två pappor så är det inget problem. för barn och deras vänner tror jag generellt sett att ni kommer vara ert barns föräldrar kort och gott även om det beklagligt nog finns undantag givetvis, men de kommer man nog aldrig ifrån.
Man ska inte glömma att barn är betydligt mindre fördomsfulla än vuxna och om man avdramatiserar vad som idag är annorlunda så kan dom förhoppningsvis få fortsätta vara det även när de själva växer upp till vuxna människor. det är iallafall min övertygelse och förhoppning.