Vad är det som gör att mga INTE vill amma??
Jag ammade inte förra gången och kommer inte göra det nu. Jag hatar att vara gravid och har mått väldigt dåligt av det. Jag längtar efter att få ha min kropp ifred och jag är rätt säker på att anknytningen till barnet kommer att bli skadad om jag ammar. Redan som gravid känner jag mig som en jätteko när brösten har växt nästan två storlekar. Jag hade känt mig jätteäcklad av att amma.
Jag älskade att flaskmata och fick underbar ögonkontakt och kände massa kärlek till mitt barn. Min man blev mycket delaktig och dottern har inte blivit så beroende av bara mig som jag sett ammande barn blir av sina mammor. Mamma och pappa är lika viktiga för henne.
Jag tar det inte alls som kritik när folk frågar varför jag inte ska amma och jag skäms inte alls. Förra gången var jag mer osäker och rädd för vad omgivningen skulle tycka.