Min 16-åring har förlovat sig! Hur kan jag ställa mig till det och vad ska jag säga till henne?
mamita64 skrev 2012-12-01 17:19:44 följande:
Jag förlovade mej 1979 med en kille som jag varit ihop med en kort tid.Vi köpte ringar i silver och satte ut annons i tidningen. UTAN att berätta för mamma och pappa. Mamma blev inte glad. Allra mest, tror jag , över att vi hade satt annons i tidningen och hon sen fick höra " på byn " att hennes dotter förlovat sej och blev gratulerad utan att veta något. I andra hand för att jag bara var 15 år.
Jag tror ändå att jag var rätt medveten om att det inte var säkert att det skulle hålla, därför blev det silverringar och inte det dyrare alternativet.
Nåväl det höll i 1 och ½ år
Nästa gång jag förlovade mej var samma år som den första förlovningen tog slut. Med den mannen gifte jag mej och fick tre barn.
Hur skulle jag själv ha reagerat om mina barn kom hem och hade förlovat sej tidigt?
Jag skulle varit lugn, gratulerat firat lite kanske.
Helt oavsett vad jag egentligen tänkte och tyckte, just för att jag vet hur jag själv reagerade på att vuxna jämt var negativa mot allt jag gjorde som ung.
Dessutom så är inte en förlovning hela världen, inte ett giftermål heller. Barn däremot är en annan sak
young love som någon skrev.
Deras val,, förändrar väl inget? låt dem vara kära och lyckliga och slippa oroa sig :)