emelieakesson skrev 2012-11-03 19:15:54 följande:
Wow, ta ett djupt andetag och läs igenom min kommentar en, kanske till och med två gånger till..
Var i texten skrev jag att ts inte har något ansvar enligt mig för deras relation?
Var i texten skrev jag att ts gör FEL och familjen RÄTT?
Var i texten ser du mig försvara någon?
Var i texten har jag pratat om min egen framtid?
Jag kan ta de lite snabbt ännu en gång för din skull, vad JAG ser i ts text är att hon försökt och försökt få kontakt med familjen men får en KÄNSLA av att det inte uppskattas. Därav tycker jag synd om henne eftersom varken hennes SON eller SVÄRDOTTER kan sätta sig ner som två VUXNA människor de faktiskt är och PRATA. Utan istället sänder dom VIBBAR om att det hon gör inte uppskattas.
När man får sådana vibbar av människor, vilken relation man är har, så vet man oftast inte hur man ska betee sig. Nu är detta hennes familj och såklart försöker hon på olika sätt göra rätt.
Sen kan du ta och lugna ner dig lite och kanske inte överdriva så förbannat. Om du har sett mig skriva att jag tycker det är HELT OKEJ ATT KLAMPA IN HOS FOLK HELT OANMÄLD så tycker jag att du ska läsa igenom hela mitt inlägg några gånger till. Vad jag ville komma fram till är att om SVÄRDOTTERN OCH SONEN HAR PROBLEM MED TS BETEENDE SÅ TYCKER JAG DEN BÄSTA LÖSNINGEN ÄR ATT ÖPPNA MUNNEN OCH LÅTA DEN GÅ ISTÄLLET, SÄGA VAD MAN TYCKER, UTTRYCKA SIG, INTE BETEE SIG SOM ETT JÄKLA STOLPSKOTT OCH VANDRA RUNT I TYSTNAD OCH GE HENNE OLIKA SORTERS VIBBAR.
Förstår du min poäng eller ska vi ta det igen?
Ha en underbar lördag! Kram på dig!
Du skrev inget om sonen enbart som svärdottern.
Jag ställde frågor, du vet sådär som du gjorde nu, inga påståenden att det var så du skrev. "Skulle du tycka det är ok?" är liksom inte samma sak som "Du tycker ju det är ok att..."
I övrigt är hela ditt inlägg ett långt försvarstal kring TS beteende samt fina lilla "ja jag skulle iaf aaaaldrig göra som TS son!" Läs ditt eget inlägg igen,och gärna det innan också (det jag inte citerade) och fundera över hur du själv skriver.
Sen citerar jag TS:
Varje gång de ska göra något med huset t.ex. så frågar jag om jag ska komma och hjälpa dem. Oftast svarar de nej, så man får ju nästan tvinga sig på för att få vara delaktig och hjälpa till!
Dvs, de SÄGER ifrån och TS kommer ändå eller "tvingar sig på" för att få göra det HON vill. Är det då så jäkla märkligt om de drar sig undan och skickar "vibbar" när hon inte accepterar tydligt uttalade nej?
Och ja, jag har haft en alldeles ypperlig lördag, litet kalas med svärmor, svägerskan, svågern samt svägerskans son och make. Det är nämligen väldigt trevligt att umgås med en släkt som har vett att göra det på allas lika villkor istället för att propsa på "rättigheter" de inte ens har ;)