Inlägg från: Anonym (orolig mamma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (orolig mamma)

    Vänner till min dotter i förskoleklass?

    Min dotter har börjat i förskoleklass där hon inte känner några barn sedan tidigare. De flesta i klassen har en eller flera vänner de känner sedan tidigare.  Nu vill jag såklart att hon får en "bästa kompis" eller några hon kan leka med efter skolan eller på helgen. Hon leker ofta med andra barn på fritids och i skolan så jag vet ju att de har roligt ihop där. Jag tror min dotter är snäll (kanske lite för snäll) och är bra "kompismaterial". Hon har aldrig haft några problem under dagistiden.

    Vi har hört oss för och pratat med andra föräldrar om vi inte kan umgås och se om barnen har roligt tillsammans men inte fått ihop det. Min dotter har också frågat kompisar men de verkar inte så intresserade av att komma till oss och hon har inte kunnat komma dit av olika anledningar (-sjuka syskon, -näe just denna helg är vi fullbokade). Efter det hoppas man nu att den andra familjen tar nästa steg, vill ju liksom inte tjata.

    Som jag känner rent spontant skulle jag bli jätteglad om någon förälder eller barn frågade om de fick leka med min dotter (även om det nu skulle vara så att hon redan hade många vänner...). Hur känner ni andra som har barn som redan har en stor umgängeskrets?

    Hur mycket ska jag som förälder driva på? Löser sig kompis-biten av sig själv? Jag går runt och oroar mig för att hon ska bli utanför och inte få kompisar. Är jag jobbig som mamma som ringer andra barns föräldrar och hör om barnen vill leka, förväntas det att barnen själva frågar varandra? Min dotter vill så gärna leka men glömmer och är ibland lite för blyg för att fråga.

    Många frågor från en orolig mamma som bara vill sin dotter det bästa

  • Svar på tråden Vänner till min dotter i förskoleklass?
  • Anonym (orolig mamma)

    Min dotter har aldrig haft en bästa kompis utan lekt med lite olika när hon gick på dagis. Genom mina vänner har hon fått kompisar (som inte går på samma skola) som hon träffar ibland. Hon har även lekt med andra barn från dagis, men de går idag i andra skolor eller är ett år yngre.

    I skolan leker dottern med de flesta i klassen även om hon tyr sig lite mer till en tjej. Just den tjejen har en "bästa kompis" och ofta blir min dotter det tredje hjulet och hamnar utanför. Läraren har berättat att de ibland har varit elaka mot henne och läraren har därför uppmuntrat min dotter att söka sig till andra i klassen. Det är därför även jag försöker hjälpa min dotter att ty sig lite mer till de andra som går i klassen.

    Vi bor tyvärr i ett äldre område med inte allt för många barn. Här bor det mest 40-talister och enstaka barnfamiljer men ingen från klassen. Den flickan som bor närmast har vi lite längre gångavstånd till. Den familjen har vi redan bjudit in och föreslagit att familjerna ska träffas. Mamman lät så otroligt entusiastisk när jag nämnde det, hon skulle återkomma när hon visste hur det såg ut framöver. Nu har det gått en månad och av någon anledning så har hon inte återkommit.

    Jag känner sådan press när jag hör familjer omkring mig där barnen ständig är på besök hos vänner, sover över och verkar ha så otroligt skoj. Min dotter har syskon i nära ålder så jag tror att hennes lekbehov ändå blir tillfredsställd. Men inom mig gnager det "tänk om hon bli mobbad och utanför  hela skoltiden".

  • Anonym (orolig mamma)
    Höghus skrev 2012-10-25 13:01:03 följande:
    Mariohn: Ehh va?? Mina ungar (4 och 7) springer och ringer på sina kompisar och frågar om de vill leka varje dag. Och vi har lika ofta barn som plingar på och undrar om X eller Y vill leka. Likadant gjorde jag som barn. Har aldrig hört talas om någon som tyckt det är störigt eller påträngande.
    Jag kan tänka mig om det fungerar om familjerna känner varandra. Om min dotter skulle gå runt till skolkompisar och plinga på kanske det skulle kännas påträngande? Nu bor vi så långt ifrån alla i klassen att jag i sådant fall måste skjutsa runt henne även om vi bor i samma tätort. Vi familjer känner inte varandra.... jag vill ju även veta att jag inte släpper in min dotter till "vem som helst".
  • Anonym (orolig mamma)
    Dixie skrev 2012-10-25 13:12:17 följande:
    Jag är en sån mamma som ringer och planerar..... men jag får uppfattningen av att andra föräldrar att de nog gärna gjort samma sak, men inte har tid riktigt till det. Jag har en pojke i 1an och brukar hämta relativt tidigt och då brukar vi ta med någon av sonens kompisar hem, kanske det hade funkat för er också?! Jag föredrar att de leker på vardagarna, än på helgen för då blir man lite mer låst och kan inte åka iväg mm.
    Jag tar gärna med mig hennes kompisar. Det är ofta jag hämtar tidigt men eftersom vi familjer inte känner varandra än så vet jag inte om det är helt okej för alla föräldrar? Tänkte att man kanske första gången träffas hela familjen för att  barnen ska få bekanta sig med de vuxna också. Min dotter kan vara lite blyg och vill gärna att någon av oss föräldrar följer med in en stund om hon ska på kalas/leka oss en ny kompis.


Svar på tråden Vänner till min dotter i förskoleklass?