• Anonymochorolig18

    Prednisolon och/eller trombyl efter upprepade missfall efter IVF??

    TWH skrev 2012-10-23 23:18:06 följande:

    Hej! Jag har också haftupprepade missfall, 9 st, ätit både prednisolon och trombyl, utskrivet av svensk läkare. Tyvärr har det inte hjälpt mig men många andra. Jag har genomgåtttvå utredningar i sverige där de tittat på immunförsvaret men inte hittat ngt. Jag fick då tips om att leta utomlands och nu har jag fått konstaterat, via lab i usa, att jag har för höga nivåer av nk celler vilket förmodligen orsakat mina missfall. Aggressivt immunförsvar. Har du påbörjat missfallsutredning?


    Är det
    Veo skrev 2012-10-24 19:04:47 följande:

    Hej! Nio missfall, usch vad fruktansvärt! Jag tror verkligen att jag är i en liknande situation, dvs att jag också har aggressivt immunförsvar. Vi har inte fått göra någon utredning. Vi gör vår behandling på Huddinge sjukhus i Sthlm, de säger att eftersom mina missfall varit så tidiga så räknas de inte som missfall utan som biokemiska graviditeter, och då gör de ingen utredning. Vi tycker att det låter konstigt så när vi träffar vår läkare nästnästa vecka så ska vi ställa massa frågor igen och försöka få prednisolon utskrivet. Det är verkligen en tröstlös process detta..

    Hur gick du till väga för att göra tester utomlands? Måste man åka till USA? Dum fråga kanske, men jag har inte hört talas om det tidigare.


    är det inte predisonol man äter mot aggressivt immunförsvar? eller vad fick du för medicin då? hur har det gått för dig?
  • Anonymochorolig18
    längtarefterbarn skrev 2014-05-14 16:15:25 följande:

    Gammal tråd men jag puffar. Har fått konstaterat 6 tidiga mf i v 5-7 alla gångerna och jag misstänker en kombination av progesteronbrist, överaktivt immunförsvar, dålig blodcirkulation och nåt fuffens med sköldkörteln.

     

    Sa till läkaren som konstaterade mitt fördröjda mf idag att jag ville ha prednisolon eller någon form av kortison men hon vägrade skriva ut trots att jag berättade om mina multiallergier och mitt mördarimmunförsvar och att kroppen är konstant inflammerad pga endometrios.

    Nyfiken fråga till er som fått prednisolon mot upprepade mf; är det prednisolon pfizer 2,5mg eller motsvarande? Har nämligen det hemma sen tidigare och undrar om det är samma sort.


    Jag har fått Betapred utskrivet mot allergi, det är också kortisol? undra om man kan testa det mkt upprepade missfall. är det samma som.predisonol? någon som vet om det kan va värt att testa?
  • Anonymochorolig18
    Zinfandel skrev 2014-05-14 17:11:07 följande:

    Jag hoppas och tror att alla gyn & kliniker sätter in kortison omedelbart i framtiden  Ja, det är precis den vi tar men du bör nog ta minst 5 mg för att det ska hjälpa. Endometriosen bör du kanske behandla. Och läs gärna vår härliga immuntråd!

    www.familjeliv.se/Forum-7-134/m63072249.html

    Lycka till 


    Hur länge ska man äta kortisol? har en kur hemma Betapred men det räcker ju inte en hel graviditet direkt.
Svar på tråden Prednisolon och/eller trombyl efter upprepade missfall efter IVF??