Inlägg från: Geelda |Visa alla inlägg
  • Geelda

    Trend med pappa på äldre dar?

    Angående att Frank Andersson blev pappa idag 56 år gammal tänkte jag på att det är många kändisar som blivit pappa på äldre dar. T o m googlade och fann Hugh Grant 51, Dennis Quaid 53, David Bowie 53, Jack Nicholson 54 och 56, Mick Jagger 55, David Letterman 56, Michael Douglas 56, Bruce Willis, Paul McCartney 61, Stellan Skarsgård, elton John 63, rod Stewart 66, Clint Eastwood 66, Nick Nolte 66, Larry King 66, Anthony Quinn 81, Robert de niro 68, Nicolas Sarcozy 56, Kevin Costner 55, René Angeli 67 (Celine dions man), Peter Stormare 55, Kjell Bergkvist 54, Sven Wolter 62, Lars Norén 65, Tommy Körberg 60, Sven Bertil Taube 60, Julio Iglesias, Arne Weise 52, Per Ragnar 65, Gert Fylking, lantbruksminister Eskil Erlandsson 55.....och det finns säkert många många fler.

    Är det även vanligare bland "Svenssons" att män blir pappa sent? Det borde ju vara det i och med att vi kvinnor blir äldre. Många skaffar ju faktiskt barn mellan 40-45 och är mannen tio år äldre vilket inte är så ovanligt är ju faktiskt han 50-55 eller kanske äldre. Är det någon här som har mer insikt i detta? Är nyfiken! Finns det någon här som har en man/sambo som blivit pappa 50+?

  • Svar på tråden Trend med pappa på äldre dar?
  • Geelda

    Koalababy och Booklady, hur var omgivningens reaktioner? Personligen tycker jag det måste finns värre saker i livet än att ha en äldre pappa men jag vet att många tycker det är fel mot barnet et c. Konstigt nog tycks man inte reagera lika starkt när det är kändisar det handlar om. Dessutom är väl IVF godkänt för män upp till 55 och det blir ju allt vanligare med äldre föräldrar så det är ju ganska troligt att det är flera barn I klassen som har "gamla" päron.

  • Geelda

    Lilja87, imponerande! Har du någon gång tyckt det varit jobbigt att ha en äldre pappa? Fördelar? Ni är starka, koalababy! Jag är säker på att er dotter har det bra.

  • Geelda

    Lilja87, tråkigt att du inte fick ha din pappa längre. Och härligt att läsa att du har fina och positiva minnen. Alla tycks ta för givet att det är så hemskt och skämmigt att ha gamla föräldrar. Det är säkert härligare att ha en äldre pigg kärleksfull far än en ung soffpotatis som är ute och festar på helgerna. Vi hänger upp oss så på åldern, alla 50+ håret inte med rollator och kommer att dö inom tio år.

  • Geelda

    Jag tror egentligen inte att barnen skulle skämmas alls om det inte vore för en trångsynt omgivning. Du tycks vara stark. Jag önskar dig lycka till med ev barn. Min man är 15 år äldre än mig och det har hållt I 20 år nu och vi har flera barn också!

Svar på tråden Trend med pappa på äldre dar?