Inlägg från: mliabel |Visa alla inlägg
  • mliabel

    Ersättning inför nätterna?

    Är det någon här som ger ersättning bara inför nätterna?
    Mina nätter har blivit fantastiskt dåliga. Jag får ingen sömn alls då sonen kräver så mycket mat och jag känner att jag snart inte orkar mer.
    Ersättning vet jag är mer svårsmält och de står sig längre på, plus att då kan min sambo avlasta mig. Att pumpa ur för avlastning går inte då sonen äter ca 600 ml bröstmjölk per natt.
     

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-09-25 06:37
    Uppskattningsvis 600 ml. När jag pumpar ett bröst får jag ut drygt 100 ml. Han äter båda brösten tomma vid tre amningstillfällen under natten. Han äter himla länge..

  • Svar på tråden Ersättning inför nätterna?
  • mliabel

    Ja det verkar visst vara rätt olika det där. 10-12 gånger låter sjukt jobbigt, var du inte helt slut? Jag har i alla fall bestämt mig för att testa och se hur det går. Han är 3 månader gammal.

  • mliabel

    Ja det verkar vara väldigt olika från bebis till bebis! Men det visste jag ju innan också. Det där med tuttförvirring har jag också läst om och har oroat mig. Men känner att jag vill testa eftersom nätterna är så upp och ned och han till och med vägrar bröstet ibland trots att han är hungrig. Jag vet att det kanske inte gör saken bättre med ersättning men jag chansar!

Svar på tråden Ersättning inför nätterna?