• pandyb

    Hur gör ni på natten? Flaskvärmare?

    har precis gått från att helamma till att helt flaskmata min son. Vi ger honom den mjölkfria ersättningen Pepticate pga mjölk och äggallergi.

    Jag vill få lite tips på hur ni löser nattmatningen? sonen vaknar 1-2 ggr på natten för mat och har tålamod som en påse skridskor! Han tänder på alla cylindrar och blir skogstokig av hunger 1 sek efter uppvaknandet. Han väcker hela familjen! Hur gör ni för att snabbt och lätt få ordning maten på natten?

    Just nu förbereder jag två flaskor på kvällen innan med uppkokat men avsvalnat vatten, så när han vaknar tillsätter jag lite varmt vatten från termos och sedan pulvret. Går ganska snabbt, men inte tillräckligt enligt sonen!

    Har en flaskvärmare, men hur länge kan en färdigblanadad flaska stå utan att bli dålig? Kan man sätta tillbaka flaskan efter att han ätit för att även ge samma flaska nästa gång?
    Ska åka till Ullared på torsdag och planerar då att köpa lite vällingdoserare, kanske kan vara till hjälp?   


    Nils 090419 *storebror* Arvid 120517 *lillebror*
  • Svar på tråden Hur gör ni på natten? Flaskvärmare?
  • pandyb
    Lilla fjunet skrev 2012-09-11 21:04:30 följande:
    Du ska inte ha en flaska på värmning längre tid än det tar för barnet att äta upp den och absolut inte använda en gammal flaska med bakterier och härsken mjölk i. Vi gjorde som du skrev, att blanda varmt och kallt vatten. Du får väl stoppa in en napp om han är otålig. Lycka till!!
    Ja det hade kunnat vara en bra ide om sonen i det läget hade brytt sig om nappen, den åker ut snabbare än den kommer in pga att han gallskriker och då inte suger tag i nappen!
    Nils 090419 *storebror* Arvid 120517 *lillebror*
  • pandyb

    Jaja får fortsätta som vi gör ;)

    Men vad sjutton används en flaskvärmare till om man inte får ställa flaskor i den?

  • pandyb

    En helt värdelös manick med andra ord! Tur att den bara kostade 40:- på loppis

  • pandyb

    Men vad hjälper det att ge det rumstempererat, måste ju ändå blanda iordning det...för det är väl så fort man blandat det som man måste ge det direkt?


    Nils 090419 *storebror* Arvid 120517 *lillebror*
  • pandyb
    Bebis200012 skrev 2012-09-12 21:46:16 följande:
    Som någon sa det finns färdigs tetror med ersättning, Semper. NAN vet jag inte riktigt. Men du kanske använder annat märke!

    Sonen är allergisk så vi ger honom Hypoallergena ersättningen Pepticate, finns inte i tetra! :(
    Milli89 skrev 2012-09-12 21:29:02 följande:
    jag kokar och blandar klart på kvällen och vet på ett ungefär hur mycket hon vill ha på natten, låter första flaskan stå rumstemp och andra i kyl, när hon vaknar så måste hon ändå bytas på så jag lägger flaskan under rinnande hett vatten under tiden och den är klar samtidigt som blöjbytet och hon är redo att äta.
    När hon är klar och sover igen så kokar jag rent flaskan och ställer fram den andra från kylen så är den klar tills nästa gång. Funkar superfint! :) 
    Så färdigblandad ersättning kan stå i rumstemperatur??? Hur länge???

     
    Nils 090419 *storebror* Arvid 120517 *lillebror*
  • pandyb

    Flyttar in vattenkokaren i natt!

  • pandyb

    Vi testade att flytta in vattenkokaren i sovrummet...ingen bra lösning för vår familj!
    Den brummade som aldrig förr och hela familjen inkl treåriga sonen vaknade!

    Vi har även testat flaskvärmaren, till att bara ha vatten ståendes däri, fungerade inte då vattnet blev alldeles för varmt!
    I natt testar vi på nytt med att hälla i rätt gradantal på vattnet i termosen! Hellre för kallt än för varmt!

    Tror inte ni förstår vilken pipa han drar igång om inte maten serveras på studs ;)


    Nils 090419 *storebror* Arvid 120517 *lillebror*
  • pandyb

    Skulle tro att det går att göra så, dietisten sa varje fall med vår mjölkfria ersättning att när sonen blir äldre så kunde vi blanda den och ha den i kylen så han kan dricka den som mjölk!

  • pandyb

    Har nu testat allt! Detta funkar bäst:
    ha en grym termos, värm upp vatten till 40grader. Häll i Flaskan och fyll på med pulver från vällingdoserare! Snabbast hittills!

    Gör det också med en arm... Sonen och lyser med telefon med en hand och blandar och häller med den andra!

Svar på tråden Hur gör ni på natten? Flaskvärmare?