• Anonym (MM)

    Vad händer med F-dagar vid gemensam vårdnad?

    Anonym skrev 2012-08-26 10:01:14 följande:
    Nej säg stop, INGA ÖVERFÖRNINGAR AV DAGAR.

    Vad tänker din vän med. Det är hans dagar som han betalt in via sin skattesedel, att ha för att knyta kontakt med barnet. Ju längre bort han är från barnet desto kraftigare är ju anledningen att få en nära kontakt.

    Barn har enligt föräldrabalken RÄTT med en nära vardaglig kontakt med BÄGGE sina föräldrar. Han ska stämma henne att betala hälften av umgängesresorna istället. Kan hon inte får hon gå till soc som löser det åt henne.
    Stopp och belägg! Är du inte lite FÖR behjälplig nu? Du drar ju igång en strid åt TS kompis som hen inte bett om.
  • Anonym (MM)
    Anonym skrev 2012-08-31 12:45:16 följande:
    Det kan visst gå bra redan i 1-års åldern. om mamman låter pappan hälsa på och ha umgänge med barnet ofta innan dess. Gör hon inte det bör hon nog inte heller få dagar av honom.

    Hallå!!! Handlar det inte om barnets bästa? Verkar som om ni snackar om föräldrarnas rättvisefrågor.
Svar på tråden Vad händer med F-dagar vid gemensam vårdnad?