vackra namn
Hon har antagligen redan ett namn. Redan små barn vet vilket namn som är deras. Tänk er för innan ni ändrar på ursprungsnamnet. Om barnet har flera namn kan man välja att försvenska ett av dem, antingen försvenska uttalet eller stavningen eller både - och.
Man måste behålla minst ett av de ursprungliga namnen. Om man vill kan man lägga till ytterligare ett eller flera namn. Då väljer ni ett namn som ni tycker är vackert och stämmer in på ert barn och det namn hon redan har.
Det är ni som föräldrar som bestämmer vilket av namnen som ska vara tilltalsnamn. Tänk bara på att barnet kan vara vant vid sitt ursprungsnamn. Namnet är en viktig del i en människas identitet och en viktig länk till barnets ursprung.