Varannan vecka för en tvååring, kan det funka?
Om du motsätter dig detta så kan du göra det. Hade inte gått med på varannan för ett barn under tre år tror jag.
Det hinner ni senare, om ett år eller så? varför så bråttom? Det viktigaste är barnet och dess behov, inte föräldrarnas önskemål eller något rättvisetänkande föräldrar emellan,.
ni kan gå till Familjerätten o prata om detta men allt där är på frivillig grund.
Vill du inte och han vill ha växelvis nu till varje pris, får han stämma dig i tingsrätten. Sådant tar tid och utredningar ska göras. När det är klart har det kanske gått såppas lång tid att barnet är moget för varannan vecka.
Varannan vecka är ingen självklarhet! Båda föräldrarna ska vilja det, bo nära varandra, ha ett gott samarbete, och om barnet är äldre frågas om vad barnet vill också.
Gå inte med på något du inte vill eller som inte känns bra. Hade inte låtit någon köra över mig alla fall..
en kompromiss kanske? Vänta till 3-års ålder?