Får dina tonåringar....
Äta när dom vill? - är man hungrig äter man. Däremot får man se till att inte äta upp resten av familjens frukost, eller äta upp saker som man kanske misstänker är tänkt till något speciellt. Är man osäker får man fråga innan. Det brukar funka bra.Gå och lägga sig när dom vill? - De har båda barnen fått göra i ett par år nu, oavsett om det är lov, helg eller vardag. Vi tröttnade på att tjata och gnata, det blev så mycket bättre när de fick styra det själva. Fast de måste självklart ta hänsyn till övriga famijlen när det gäller ljudvolym och annat!
Sova hur länge dom vill? - Nu i sommar har de fått göra det, om vi inte har haft något speciellt inplanerat. 16-åringen kan lugnt sova till 3 om han får, men vi brukar vara inne och peta på honom då och då vid 2-tiden iaf. Om några veckor kommer han att ha det hektiskt, så vi har gett honom den här tiden, just den här sommaren. När det är skoldags gäller det att masa sig upp i tid oavsett om man nattsuddat!
Komma hem när dom vill? - När tonåringen är här, så är han inte ute med kompisar, utan med oss. Är han hos sin pappa finns det vissa regler. Ska han sova över hos en kompis , så kollar vi av innan med kompisens föräldrar, och är de ute på stan så vill vi att han hör av sig om var han är.