Inlägg från: GossipGirl |Visa alla inlägg
  • GossipGirl

    Förskolepersonalen dödar djur!

    Jenna03 skrev 2012-07-30 10:09:53 följande:
    Anledningen att jag frågar är att en kompis som läst till förskollärare fått lära sig att de alltid i första hand skulle släppa ut kryp för att visa respekt för allt levande

    Jag läser till förskollärare och sådana saker lär man sig inte på lärarutbildningen.
  • GossipGirl

    Min erfarenhet är att getingar släpps ut. Dock tror jag att det är individuellt hur man brukar göra. Själv slår jag inte ihjäl mygg ens så skulle inte göra det på förskolan heller.
    Tycker som någon annan skrev att det kan vara en bra möjlighet för barnen att få studera djuren, fånga in i glas och titta ordentligt. Undersöka. Sedan släppa ut dom. Så tänker jag arbeta som förskollärare. Är nästan fånigt rädd om djur och tillåter inte att barnen är ovarsamma eller dumma med smådjur de hittar, då ska inte jag heller vara det.

    Men, om getingen riskerade att sticka ett barn skulle jag troligen hellre döda den. Vet hur illa det kan gå om fel person blir stucken och det skulle jag inte riskera med mina förskolebarn.

  • GossipGirl
    selma03 skrev 2012-07-30 19:13:08 följande:
    jag har sett flera dagisar och måste bara säga  att så som ja såg hur de behandlar barrn och vd är det för personer som anställs på dagisar, så jag inte ens förvånad. Man ska bara vara nöjd att de inte dödar många barn,men i alla fall flera skadas  av personalen  grovt.Eftersom de  springer inte fånga nån som faller från träd.Kanske därför de alla är förr det mesta inte sportiska och jättemånga är feta. Om moraliska egenskaper eller empatti för barn ellerrför djur  ska jag inte säga nåt eftersom blir nu anfaller av de alla kommunanställda för all framtid och mina barn blir exterminerade eller utmobbade från alla landets dagisar,om de får veta vem jag är. Det har fktiskt redan varit, när jag sa ett ord kritik nån gång om deras elakt betteende mot barnen. Men man ska inte förvänta sig ett fint beeende från låg eller outbildad folk, i alla fall man ska ju inte ha höga förväntningar från kommunanställda, har jag försttått.Jag kan bara säga att varken jag eller mina barn aldrig ha dödat något insekt i vårt liv. Och för de ruda och oupfostrade kvvinnor som kallas för dagisförken och tar våra pengar, jag kan säga vad man ska göra när man ser insketter: Det ärr att ta pappersblad och jaga ut flugor eller myggor ut genom fönster.Men det förstår de inte. De skulle kanske tycka att folket som inte kan döda en fluga är skisofren.
    Herregud. Orkar inte ens bemöda mig att svara.
Svar på tråden Förskolepersonalen dödar djur!