Inlägg från: Anonym (gammal kärring) |Visa alla inlägg
  • Anonym (gammal kärring)

    Bör landstingen betala reducering av ärr efter självskador?

    Jag tycker att samhället i så fall ska be om en motprestation, och använda dessa personer för att informera i skolor osv om hur vansinnigt det är att göra så. Ansök om att göra 100 timmars samhällstjänst för att få den operationen, kanske?

    För detta är inget som har varit vanligt förr, ingen hade hört talas om eller sett någon som gick runt och skar i sig när jag var barn. Detta är en relativt ny trend för att ge utlopp åt samma gamla ångest som alltid har funnits, och det måste gå att få bort det beteendet ur floran av "vanliga" utlopp för ångest, tycker jag.

  • Anonym (gammal kärring)
    Odetta skrev 2012-06-30 10:09:51 följande:
    Samhällstjänst? Så du tycker dessa människor bör straffas som en kriminell för att få hjälp? Du vet inte så mycket om varför man tar till det beteendet va?

    Du skriver att förr var det minsann inte så...nej, det må så vara. Men ska man då inte hellre fokusera på varför det har blivit så nu istället för att hänga ut de stackare som tydligen redan haft det jävligt tufft? Alla når inte den punkt där de öppet kan prata om sitt beteende och bakomliggande faktorer, många vill bara glömma och aldrig tänka tillbaka. Ska dem nekas hjälp då bara för att dem inte vill blotta sig? (för många känns det till och med för svårt att be om hjälp av en kurator, tror du dessa skulle palla att stå framför en grupp och prata?)

    Nejdu, jag håller inte alls med dig där...
    Samhällstjänst kanske är ett illa valt ord. Men när jag var liten så kom alkoholister och narkomaner ut till skolorna och berättade om sina liv och varför de inte tyckte att vi unga skulle lockas av det som de hade gjort och upplevt. Deras berättelser gjorde mycket större intryck än allt en lärare kunde säga och var även en del i tillfrisknandet för missbrukarna.

    På samma sätt tänkte jag att de som skär sig kan visa att de är färdiga med den delen i sitt liv och också hjälpa samhället och andra ungdomar att komma bort från det beteendet, om de kunde tänka sig att gå ut i skolorna och berätta.
Svar på tråden Bör landstingen betala reducering av ärr efter självskador?