Anonym (Emanuel) skrev 2012-06-29 21:06:22 följande:
Ja du kanske bara har erfarenhet av att vara på ena sidan lagen jag på den andra och jag råkar veta att om det är i Stockholm så hinns inte alltid dessa tips med, men i mindre städer så finns det tid och en vilja att leta rätt på drograttfyllerister vilket är bra, för dessa skall inte vara ute på våra vägar. Det är ett allvarligt brott
THC försvinner snabbt från blodet men inte alla droger en del sitter kvar längre i blodet likväl som urinen.
Dessutom så är ringa narkotikabrott som det heter om man endast har droger i urinen och inte i blodet vilket krävs för rattfylla mest en ingång för att hitta kriminella och få ingångar för vidare arbete mot deras kriminalitet. Det är även bra även för att uppmärksamma soc, föräldrar mfl på nya missbrukare, speciellt unga sådana.
Det finns en verkan också att jaga brukarna och se till att de lagförs för ringa brott skl nollvision som testats med mkt gott resultat i USA dels för att ligga på och störa så de inte hinner med grövre brott
som langning, inbrott mm mm, dels för det motiverar dem att sluta för polisen är så jobbig

det har jag fått en hel del bekräftelse på.
Att ta in narkomaner bara för att fylla statistik utan att hålla motiverande samtal efter eller kontaktskapande är en styggelse. Människor är aldrig siffror utan alla är värda lika mycket det är handlingarna man skall fördöma inte människan bakom, iaf i de flesta fall.
Vilken dravel.
Usa är en bra föregångsland om man ska se hur man _inte_ska hantera drogproblematik då dom gräver sin egen grav och dom är på branten att falla i den.
Det kan vara en av anledningar till varför dom i talande ögonblick håller på att lukra upp lagstiftningen och bli mer tillåtande.
Häxjakt på drogbrukare vilket usa satte i rutin har visat sig vara en av dom större misstag dom har begått genom sin historia.
Man kan inte piska folk till underkastelse, varken där eller här.
Genom att trakassera, förfölja, märka folk, skapa utanförskap så skapar dom enorm kriminalitet, samma regler gäller på bägge sidor av Atlanten.
Sverige har redan provat på ett par idiot actioner som operationer i still med "gåsen" som gick ut på att förfölja ungdomar på gatan och ta stikprover, det är nått som hör hemma i nordkorea eller gamla stasityskland men inget som passar i en modern samhälle.
Sånt här övermynderi skapar bara misstro och gör att ungdomar drar sig undan, nått som får dom att falla i kriminalitet, precis motsatt effekt mot det vad idioter som kom på det ville, undrar vem det är som är hög när besluten tas.
Det kvittar om man förföljer folk för att fylla statistik eller om man ursäktar sig med bullskit, resultatet blir densamma, man skapar bara otrygghet i samhället och utanförskap i dom förföljda grupper.
Vilka droger är det föresten som syns på blodprov långt efter användning?