• MissBoring

    Tips om dhea

    cff skrev 2013-01-23 18:07:59 följande:

    Ingen fara - det är ju helt omöjligt att hålla koll på alla detaljer :)

    Imorgon börjar jag själva stimuleringen (har nedreglerat i 15 dagar). VUL den 4e, så det blir 12 långa dagar av väntan innan jag får veta om något växer.
    Jag kommer också för första gången att ta Viagra-suppar (för att tjocka på slemhinnan), 2 om dagen med början imorgon. Spännande :)
    Har inte ännu bestämt om jag skall börja med kortisonet imorgon eller vid ÄP, men har en känsla att jag kommer att vara allmänt påverkad av alla mediciner de närmaste två veckorna Glad . Ibland känner jag mig som en vandrande kemifabrik - men det känns bra att känna att jag gör allt jag kan, man skall inte underskatta placeboeffekten också.  

    haha du hittar då på massor med nya saker Skrattande läste tidigare tror jag om viagran, spännande. Får jag fråga var du går, de känns väldigt "uppfinningsrika". 
    Oj det va lång stimulering innan vul, förstår det blir spänt att vänta på, men som dagarna ändå rullar på så är vi snart där!
    Kemifabrik, så illa ska vi väl inte tro det är!! Stort lycka till, ska bli kul att få följa dig!  
  • MissBoring
    susmar72 skrev 2013-01-23 17:21:43 följande:
    Missboring: jag kan inte höja dosen jag tar 450 fostimon redan

    Ja men just, förlåt mig. Håller tummarna för att det ser bra ut imorgon! kram
  • MissBoring
    Bambi2 skrev 2013-01-23 17:41:08 följande:
    Tack för om tanken MissB! Jag ringde och får komma lite tidigare än planerat, to nästa vecka. De sa ungefär som Myran; de har inget att jämföra med och kanske ser de något avvikande (jänfört med andra) som bara beror på hormonstimuleringen inför IVF'en. Hoppas och försöker tänka på annat.

    Vad skönt du får komma lite tidigare, alltid skönt att slippa väntan! Den har vi nog av vid dom här behandlingarna...
  • MissBoring

    Miahjärta. Jag känner att jag inte har tillräckligt med erfarenhet att råda dig. Docknbrukar ju akupunktören (om den är bra) ha ganska bra koll.. lycka till!

    Susmar, håller tummarna för ditt blodprov idag.

    Älva. Åh vad spännande. Hoppas allt går bra och att du slipper överstimulering. Fast jag har hört att det kan va "bra" för att plussa med lite överstimulering

    Tja här går det väl bra.. känner typ inget så det känns ju lite trist men de kanske kommer

  • MissBoring

    Susmar grattis här med till blodprovets resultat

    Älva, säger som Vi4: vila mycket och ta det lugnt. Kan va bättre att bli sövd när det är så många som ska plockas. Lycka till imorgon. Vi väntar spänt på uppdatering!!

    Vi4 idag är det en vecka sen så jag är väl på dag 8, om man räknar Et som dag 1?

  • MissBoring

    Cice, stort grattis. Allt jag har läst är att sluta vid plus.

    Jag måste förträngt du gjort ivf nu =\ hur långt har du kommit?

  • MissBoring
    Tuvalina skrev 2013-01-26 13:05:06 följande:
    Själv håller jag på att bli alldeles tokig då jag tappar mer och mer hår. Äter ju endast 25 mg prasteron nu per dag men håret fortsätter att falla av. Det känns tungt. Mitt hår är så mycket min personlighet. På tisdag ska jag till fertilitetsmottagningen. Ska då be henne ta lite prover, testosteron bland annat, kanske kan hon ta DHEA-s med..
    Efter min förra mens som var jättekonstig så har inte min temp gått ned. Jag har fortsatt haft ömma bröst och mensvärk hela tiden. Ett tag fick jag nästan upp hoppet att jag skulle vara gravid men har nu insett att det måste blivit något överslag av progesteronet. Jag är torr i slemhinnorna som fnöske... östrogenet verkar ha fått sig en törn.
    Jag måste se till att ordna upp det här innan april då vi förhoppningsvis får åka till Åbo för ÄD.

    Jag skulle aldrig ätit pergotime. Det var det som ställde till det tror jag.

    Usch det där låter inte alls bra. Både torr i slemhinnorna och håret som ramlar. Skönt du ska iväg på tisdag. Ge dig inte utan dom måste ju kolla vad som händer med dig!! Kram
  • MissBoring
    Cice skrev 2013-01-26 17:28:01 följande:

    MissBoring,
     Hur går det för dig ?   Tack för du har hjälpte mig på FF. Det var mkt snällt av dig   {#emotions_dlg.flower}.
       

    Tack jag ruvar på för fullt och hoppas att det är någon/några som vill stanna kvar Solig
    Det va så lite Glad 
  • MissBoring

    Jag vet inte. Jag har bara antagit att hon dragit ner på fl för att kunna ta in sin graviditet. Hoppas inte det är nått annat!

Svar på tråden Tips om dhea