Anonym skrev 2012-02-11 10:41:46 följande:
Min man i ett nötskal:
* Säger - vi ställer in disken i diskmaskinen direkt så behöver vi inte tänka så mycket mer på det. Säger han och lämnar ALL disk där den stod när han åt ifrån den eller gjorde iordning maten.
* Säger det är en bra idé att vi städar varannan vecka (för mig betyder helstädning av hem att man plockar upp, dammsuger, torkar golven, kollar om luckorna i köket behöver torkas av, skruva rent badkaret, göra rent toan, skrubba handfatet i badrummet m.m. För honom betyder helstädning av hemmet: Dammsuga golven. Klart.
* Han säger: Jamen tack så jäkla mycket för att du lägger mina kläder på golvet. Jag tittar lugnt tillbaka och säger: Ja tack för att du använder HELA lägenheten som byrå/skohylla/garderob/tvättkorg (han lägger sina kläder ÖVERALLT. Jag har tom hittat skitiga kalsonger på matbordet en gång. Gissa om jag blev arg)
* Sätter en lapp på diskmaskinen att diskmaskinen vill bli tömd eller luckan öppnas så det som står inuti luftas. Detta gäller naturligtvis ENBART mig. Han skiter fullständigt i om det står ren disk som behöver plockas ur. Så jag har nu fyllt diskhoarnarna till bredden med skitig disk och jag har inte tömt ur diskmaskinen. Precis som han brukar göra.
* Jag säger till honom på olika sätt att sätta undan brödrosten efter sig eller åtminstone dra ur sladden och vira den runt brödrosten så att inte vår dotter kan få tag i den. Igår förklarade jag sakligt varför jag vill att han gör detta. För att dottern inte ska få tag i sladden och dra ner brödrosten i huvudet, att hon inte ska kunna stoppa ner händerna i rosten när sladden är i och därigenom riskera att få en elstöt. Ja säger han och skiter i att dra ur sladden och ställa undan rosten.
* Han lägger sin smutstvätt överallt utom i tvättkorgen och gnäller emellanåt över att ett särskilt plagg inte blivit tvättat. Jag kontrar med att ja låg den i tvättkorgen där den ska vara när den är smutsig så har den blivit tvättad. Annars vet jag inte var du har gjort av den.
Det är ett faktum. Jag lever med en förvuxen tonåring.Har din förvuxna tonåring en stor jävla kuk ???
Annars kanske du skulle fundera på ett byte.......