Inlägg från: Waersta |Visa alla inlägg
  • Waersta

    Kan jag forma min dotter?

    Om jag kan forma min dotter så skulle jag vilja att hon hellre blir en tuff tjej med vassa armbågar än en tjej som är försiktig och försynt.
    Kan jag uppfostra henne till att bli en tjej som gillar sport och tar för sig i klassen? En tjej som inte drar sig för att bli lerig och hellre spelar fotboll på rasten än flätar håret på andra tjejer?
    Hon får bli precis den hon vill och jag älskar henne lika mycket för det - tro inte annat.
    Men har jag möjligheten att styra henne åt något håll och hur gör jag?

  • Svar på tråden Kan jag forma min dotter?
  • Waersta
    SilverEmma skrev 2011-09-01 13:04:20 följande:
    Läs Lady Dahmers blogg. Jag tror ni är inne på samma spår och hon förklarar så jäkla bra.
    Åhå! Jag ska, genast!! Tack för tipset!
  • Waersta
    Kya skrev 2011-09-01 13:09:08 följande:
    till viss del. man för ju självklart över sina värderingar på barnen. om du skulle reagera med att bli upprörd och snabbt byta kläder om din dotter kommer hem lerig, så visar du henne att man inte ska vara lerig. till exempel.

    men man får samtidigt inte glömma att barn inte är blanka blad - de föds med en grundpersonlighet. din dotter kan ju faktiskt själv ogilla att bli lerig, fastän du inte visat att det är något negativt. hon kanske är blyg, i grundpersonligheten.  
    Självklart, visst är det så och det inser ju jag med att hon är den hon är.. vi uppmuntrar henne till samma saker som vi gör med grabbarna.. men jag är mer orolig över hur andra vuxna ser på henne och hur de behandlar henne "Åååh, vad söt Du är idag och vilken fin klänning Du har!" *spyr lite lätt*
  • Waersta
    Flickan och kråkan skrev 2011-09-01 13:45:53 följande:
    Jag tror på att ge barnen så många möjligheter som möjligt, att låta dem prova på allt och själv vara öppen i sinnet så att säga. Jag gillar själv idrott och är lärare i svenska och SO så det är också sådant som ligger mig varmt om hjärtat vilket självklart påverkar min fostran, men samtidigt har jag två pojkar som är totalt olika. Den äldsta är inte särskilt motoriskt lagd och ointresserad av av bollar och klättring och att hoppa i lera och vattenpölar.....och det vill jag respektera. Jag vill stärka det faktum att han struntar i vad andra gör och helst tittar på fjärilar och försöker klura ut vad det står på skyltar etc. Lillebror rullar gärna runt i vattenpölar, klättrar och kastar och sparkar boll. De har olika personligheter och som jag känner nu så är det enda jag verkligen vill forma är deras självkänsla.....och det är ju inte en liten uppgift .
    Jag har två pojkar också och de har jag låtit klä ut sig i prinsessklänningar och haft hur mycket rosa och tjejigt som de vill.. men det blir inte riktigt samma sak tyvärr, en grabb blir alltid behandlad på ett annat vis och även om den ena pojken är lite blygare än den andra så är han iaf inte mesigt tjejig.. Förstår Du vad jag menar..

    Det är så himla svårt och jag vet inte alls hur jag ska förhålla mig till det eller hur jag ska uppfostra henne.. jag sliter mitt hår faktiskt.
Svar på tråden Kan jag forma min dotter?