knisse skrev 2011-08-29 20:05:13 följande:
fast här var det varken önskvärt eller tillatet allt enligt perssonalen pa stället.
Bebisar bajsar. Om man byter på dem inne på toa så är det märkligt att vara så nitisk som personal på ett sånt ställe att man vill att kunden ska gå och plocka upp blöjan ur soporna. Det är bara på FL som folk kan sätta en sån ära i att hävda vad som är möjligt eller rätt enligt lag att få göra.
Att man inte får mörda, kissa på golvet eller annat som står i lagen att man inte får göra är lätt att räkna ut. Att räkna ut att man inte får slänga helt vanliga typiska toasopor i en soptunna på toa är inte rimligt.
Näringsidkaren kan inte förväntas göra en lista på sådant de finner orimligt fast det går bra på de flesta ställen men alla ska förväntas fråga innan de sätter sig på ett café om allt som de kan tänkas behöva göra?
Hur absurd skulle det vara om människor började fråga om de fick slänga inkontinensskydd i toapapperskorgen varje gång de kom inte på ett café? Eller fråga om annat?
Det är är lika jävla knäppt som amningsdskussionerna så jag tror jag loggar ut eller iaf byter tråd.