birdfish skrev 2011-08-21 11:41:39 följande:
Skulle inte kunna säga det bättre själv.
Lite nyfiken på om du har konverterat eller om du lever med en muslimsk kvinna? Du får gärna svara på frågan direkt till mig om du vill. Du verkar att ha lite "koll på läget".
Nej jag är fortfarande kristen och min fru är fortfarande muslim. Hennes föräldrar var väl inte överdrivet entusiastiska till en början, trots att det var de som tjatade på oss i flera år att vi skulle gifta oss. (De första åren var vi bara förlovade, men har bott ihop hela tiden.) Kanske närde de en stilla förhoppning kring att jag skulle konvertera. Jag gjorde dock klart redan från dag ett att jag har min övertygelse och att jag är nöjd med den.
För oss var det emellertid så, att vi också hade svärisarna på betryggande avstånd, samt att de inte är hedersmördartyperna heller. Vi har med andra ord helt struntat i islams påbud ang. haram. Skulle mycket väl kunna tänka mig att hennes släktingar antingen redan ser min fru som "kristen", eller när någon förhoppning om att i framtiden kunna övertyga mig att konvertera. Dock är det bara hennes föräldrar som pratat om att jag skulle konvertera dock.
Trots olikheter i religiös övertygelse, har alla hennes släktingar tagit emot mig väl, och visat stor respekt. De jag har haft intressantast dialoger med, är de som varit mest rättrogna. De var helt överens med mig kring att man skall respektera de tre Abrahamitiska religionerna och att sann övertygelse handlar om den enskildes relation till gud.