• t0va

    Hur gör ni med er ersättning?

    Vi har också en mjölkallergisk son, och har kört med ersättning sen han föddes. Vi hade 3 flaskor och varvade med, Vi kokade vatten på vattenkokaren i början men nu när han äter ungefär samma mängd hela tiden så har vi en vällingdoserare där vi stoppar ner lagom många skopor och sen har vi vatten på termos så vi häller i flaskan och sen i pulver på natten. 

    Jag märkte att jag och sambon gjorde olika när vi skopade upp, det tog slut mycket fortare när han skötte att fylla på vällingdoseraren. Jag trycker inte ner utan tar från burken när det är luftigt. Man ska inte trycka utan det ska vara som när man tar mjöl för att baka. Luftat då blir det rätt mängd har jag fått till svar från tillverkaren när jag frågade om den biten.

    Att förvara färdigt i kylen har jag inte tyckt varit smidigt utan termos och hälla över färdigdoserat går på några sekunder och går att göra från sängen så slipper jag kräla upp.  

Svar på tråden Hur gör ni med er ersättning?