Inlägg från: Lotus86 |Visa alla inlägg
  • Lotus86

    Ni med dreads!

    lilltian skrev 2011-08-09 23:04:51 följande:
    Jag gjorde dreads för en vecka sen och än så länge har jag tvättat med vanligt schampo, men tror inte jag ska göra det mer, har tagit det så länge jag inte haft något annat bara.
    Men 5000:- för förlängning lät väldigt mycket? Jag gjorde mina med mitt eget hår för 400:- och så lärde hon mej hur jag skulle virka dom sen, fast än så länge tycker jag det är svårt att göra det själv, men det lär man sej väl.
    Men försök få håret så slitet som möjligt ,platta/locka håret mycket, det är lättare att göra dreadsen då, har man glansigt hår så glider det lätt ur. 
    Oj vart gick du där du bara behövde betala 400 Skulle gärna fixa till mina hemmagjorda dreads lite.
    Förresten, ni som har haft dreads ett tag, såg ni ut som ett råttbo första tiden? På mig ser det hemskt ut med små lösa hår, speciellt om man står framför en ljus vägg. Blir det bättre sen?
    Har haft mina i tre veckor.  
Svar på tråden Ni med dreads!