Inlägg från: Summermom11 |Visa alla inlägg
  • Summermom11

    Ger ni plats åt gravida/äldre/skadade på bussen?

    Är nyfiken om ni flyttar på er på bussen när en gravidkvinna med stor mage/ äldre person / någon med kryckor kommer och ingen plats är ledig?

    Är själv gravid nu, men innan så flyttade jag alltid på mig.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-03-29 20:41
    Ser att jag stavade fel på "kroppsliga" i alternativen ..

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Ger ni plats åt gravida/äldre/skadade på bussen?
  • Summermom11
    Blygdläppen skrev 2011-03-29 20:42:58 följande:

    Skadade och åldringar: alltid.


    Gravida: inte nödvändigtvis.


    Okej, nyfiken varför du inte ger plats till gravida? Har själv hemsk foglossning..
  • Summermom11
    Blygdläppen skrev 2011-03-29 20:54:50 följande:

    Jag har aldrig sett någon gravid som ser ut att vara i  stort behov av min sittplats. Sen åker jag oftast buss under sådana tider då det brukar finnas gott om plats.


     


    Och såp har jag funderat på saken oich tycker att jag öht nästan aldrig ser gravida på bussen. men det kan bero på att jag cyklar hela sommarhalvåret, och under vinterhalvåret är ju folk så påpälsade i tjocka jackor och annat, så man inte ens lägger märke till att de är gravida. Iallafall inte jag.


     


    Skulle jag se en gravid kvinna med uppenbära smärtor och svårigheter så skulle jag förmodligen erbjuda henne min plats, men jag skulle nog knappast per automatik erbjuda det till någon bara för att denne har en kula på magen.


     


    Okej då förstår jag
Svar på tråden Ger ni plats åt gravida/äldre/skadade på bussen?