• Niinis

    nekad snitt trots goda anledningar, vart vända mig nu?

    jag har idag blivit nekad snitt, trots att jag har goda anledningar. Jag går på smvc på sös och det var en läkare från psykosociala enheten som fattade beslutet. Anledning: jag har inte tillräkliga anledningar enligt henne. Det är alldeles för riskabelt för barn att födas via snitt, de kan få andningsproblem och jag har enligt henne inga rättigheter att besluta över hur min förlossning ska ske.


    Så nu kära FL medlemmar ber jag om er hjälp, jag är redan i v.30+3 så tiden går, jag kan inte acceptera hennes beslut, för det är fullkomligt omöjligt för mig att föda vaginalt, dör hellre!


    kort om bakrunden till min oro och anledning till att jag önskar snitt:


    första barnet kom i v.24, hade enorma värkar i timmar, dessa värkar hade ingen paus pga att min moderkaka lossnat till hälften, fick epidural till sist, men narkosläkaren stack mig 15 ggr innan hon lyckades, under över en timme. Barnet dog efter förlossningen, Mitt första trauma.


    Andra barnet, föddes i v.24+3, fick enorma värkar igen och detta gjorde att jag skrek utan paus, även denna gång lossnade moderkakan delvis, antagligen därför värkarna var så intensiva utan paus. trauma nr 2. barnet överlevde.


    tredje barnet, sängläge hela graviditeten, fick akut cerklage efter att ha öppnat mig redan i v.16, barnet höll sig i magen till v.39+4. Jag klarade värkarbetet bra och tog ingen smärtlindring. Det borde jag gjort för när krystvärkarna kom var det så fruktansvärt. Smärtan var obeskrivlig, jag har nog aldrig skrikit så högt eller kännt en sådan smärta innan. Jag sprack från blygläpparna och hela slidan, det gick nästan till analen, bara en tunn vägg emellan. så det var verkligen nära att det gick till analen. blev opererad uppe på operation och det var svårsytt enligt läkare. fick problem med urinläckage som jag har än idag. kunde inte sitta på 2 mån, smärtan efter var hemsk. barnet var normal stort, 3450g, detta barn jag bär på nu kommer bli större enligt ul.

    graviditet 4 kom oplanerat, hade aldrig klarat att bli med barn igen medvetet, blev gravid trots skydd! har vart lite öppen sen v.23 men det håller sig lugnt med hjälp av sängläge och cerklage, Jag vet att det bästa är snitt, jag klarar inte av vaginal förlossning. jag är inte psykologiskt förberedd på det, Mitt förra barn är bara 1,5 år så minnet är så färskt från den jobbiga förlossningen.

    vilka är mina rättigheter? vart ska jag vända mig? bör jag byta sjukhus till karolinska kanske? tacksam för alla svar och råd!

  • Svar på tråden nekad snitt trots goda anledningar, vart vända mig nu?
  • Niinis

    blir så arg på allt nu, jag talade om till min BM redan i v.6 att jag ville ha snitt, hon sa då att det tar vi senare när du kommit till v.30. På henne lät det som att det inte skulle bli några problem. Hon borde ha sagt att det kan bli såhärr svårt, så att man inte lämnade detta till sista sekunden. jag menar på fredag är jag i v.31 och det planerade snittet skulle isåfall ske i v.37-38 inte senare pga att jag har ett cerklage inopererat på livmodertappen, och det måste man ta bort helst i v.37. Min BM sa även förra veckan att psykosociala enheten på SÖS har långa väntetider, min nuvarande kurator där är på semester, och vad hjälper det att gå dit då det endå är den läkaren otroligt nog som arbetar där, ingen annan! det är hon som fattar besluten! ringde min BM nu och hon hade skrivit tiden fel, det är först på fredag telefontiden är! här har man suttit i onödan och väntat. jag sa att jag inte kan vänta 1 vecka mellan varje handling/samtal då jag inte har så mycket tid kvar! så hon skulle prata med den andra läkaren idag om detta, och så ringer min BM i eftermiddag. jag har inga större förhoppningar.

  • Beetle

    Nä, fy vad tråkigt. Vilken otroligt stressande sitaution för dig

  • Thalis

    Vännen du vet vad jag tycker om snitt men i ditt fall tror jag att det är enda alternativet!
    Vad säger din vanliga läkare?


    Mamma till A, A, A och V.
  • Min1

    Det låter helt sjukt! jag lider verkligen med dig! Att man ska vara så maktlös och ha en sån ångest utan någons förståelse! Kan du inte ringa någon annan barnmorska/sjukhus och berätta din historia och att du blivit nekad? Det låter JÄTTE konstigt att du blivit nekad efter allt du gått igenom.

    Lycka till!!!

  • Niinis
    Thalis skrev 2011-03-22 14:39:30 följande:
    Vännen du vet vad jag tycker om snitt men i ditt fall tror jag att det är enda alternativet!
    Vad säger din vanliga läkare?
    har ju ingen läkare! har haft minst 5 st på smvc där jag  går!så dåligt...
  • Thalis
    Niinis skrev 2011-03-22 20:34:02 följande:
    har ju ingen läkare! har haft minst 5 st på smvc där jag  går!så dåligt...
    Va?
    Men detta var ju bland det sjukaste jag läst! Alla vi i cerklagetråden har ju "egna" läkare som tar hand om oss genom hela graviditeten!
    Min läkare som jag hade nu senast var samma läkare som jag hade när jag väntade Alex och hon pratade jämt om hur viktigt det är att man har en och samma läkare,eller max två läkare som känner till en historia och som någon form av föhållande till patienten.
    Mitt råd är att vara en bitch och kräva få prata med en överläkare på specialisten och dig dig inte när det gäller ks.
    Kram
    Mamma till A, A, A och V.
  • Fru Draken

    Hur går det för dig?
    Jag håller tummarna att det ordnar sig för dig.

    kram

  • Niinis

    fick mitt snitt beviljat av den andra läkaren!! ska på kontroll av livmoderhalsen om 2 v. ( i v.32-33) och då bestäms det om det blir snitt i v.36,37 eller 38! är så otroligt lättad nu. TACK FÖR ALLT STÖD!!återkommer med hur det  går!

  • Mollly
    Niinis skrev 2011-03-23 18:34:21 följande:
    fick mitt snitt beviljat av den andra läkaren!! ska på kontroll av livmoderhalsen om 2 v. ( i v.32-33) och då bestäms det om det blir snitt i v.36,37 eller 38! är så otroligt lättad nu. TACK FÖR ALLT STÖD!!återkommer med hur det  går!
    Vad skönt för dig. Skönt att kunna slappna av och slippa tänka på hur det ska bli. Hoppas allt går bra för dig. {#emotions_dlg.flower}
  • Fru Draken
    Niinis skrev 2011-03-23 18:34:21 följande:
    fick mitt snitt beviljat av den andra läkaren!! ska på kontroll av livmoderhalsen om 2 v. ( i v.32-33) och då bestäms det om det blir snitt i v.36,37 eller 38! är så otroligt lättad nu. TACK FÖR ALLT STÖD!!återkommer med hur det  går!
    Tack gode gud för det   .
    Vad glad jag blir att höra det här. Solig

    kram på dig!
Svar på tråden nekad snitt trots goda anledningar, vart vända mig nu?