Inlägg från: lenlag79 |Visa alla inlägg
  • lenlag79

    Hjärtljud under 140 = pojke?

    Det sägs ju att om hjärtljuden är under 140 så blir det en pojke.
    Hur har det varit för er som har haft hjärtljud under 140? Vad blev det?

  • Svar på tråden Hjärtljud under 140 = pojke?
  • lenlag79

    Tack för era svar, är roligt att se hur andra har haft det.

    Vet ju att hjärtljud är en myt precis som det mesta annat (ringen, halsbränna, cravings, surt/salt mm), men för sakens skull och brist på annan sysselsättning för stunden så är det ju kul att se hur andra har det =)

    (Första graviditeten låg hjärtljuden alltid över 140 och det blev en tjej. Fast enligt allt annat skrock så skulle det ha blivit en pojke).

  • lenlag79
    Neasmamma skrev 2011-02-07 17:03:34 följande:
    OT: men jag har en teori om hur man kan veta könet, min ena vännina kräktes hela tiden och mådde allmänt as och hon fick en flicka. En annan vännina mådde bra första graven och fick en pojke, andra graven mådde hon illa och spydde o ut kom en flicka. Vad tror ni om det då? Förlåt än en gång för OT:et =P
    Ingen fara, det är väl ändå inte så mycket om OT. Det jag är inne på är ju myter och skrock kring graviditet, och dit ingår väl även det här med illamående.

    Jag måde super när jag väntade dottern, inget illamående alls.
    Samma sak nu, ingen illamående. Fast jag vet ju inte vad det är som komma ska heller....
Svar på tråden Hjärtljud under 140 = pojke?