SandraP81 skrev 2011-01-14 12:18:40 följande:
Det beror ju på hur stor micro man har, vi har en normalstor och där går dom i jättebra iallafall. Bisfenol är ganska vanligt fortfarande men det kommer ett förbud (eller så är det redan förbud) mot det. Bpa-free står det typ.
Om du kollar på vanliga nappar (alltså inte till nappflaska) så står det Bpa-free på några och på de andra ingenting, då kan man ju misstänka att det är bpa i dom. Samma med nappflaskor också, i vår matbutik såldes esskaflaskor med bpa och esskaflaskor reko utan bpa samtidigt.
Esskaflaskorna är ju så lättillgängliga o enkla att använda, men självklart finns det nog andra flaskor som är lika bra... bara det att vi fastnat för esska nu. =)
Jo det är klart! Ja vi har väl också en normal stor micro.
luckyme83 skrev 2011-01-14 12:14:09 följande:
vi använder mams easydrink...men den är ju ingen så kallad antikolikflaska som tar bort luft ...
Okej, en antikolikflaska behöver det absolut inte vara, hon är ju snart 6 månader, inte får dom väl kolik då? Eller...? :S
Ska kolla flaskorna ni andra tipsat om!
FLER TIPS!! =)