Inlägg från: Namaste72 |Visa alla inlägg
  • Namaste72

    Syskonutredning

    Men vad räligt....  

    Kunde de precisera "någon gång i vår"?


    { Mamma till världens finaste dotter }
  • Namaste72
    Smulan1973 skrev 2010-12-28 23:17:09 följande:
    Nej, jag fick tyvär inget svar på det fast jag försökte.
    Åhhh, vilka nötter! Blir så himla sur. Det är inte så att de (utan att precisera det) vill att ni ska ha varit hemma längre med dottern? Jag tror ju att vår utredning kommer ta minst 6 månader, kanske klara till sommaren, och då har vi varit hemma 1,5 år.
    { Mamma till världens finaste dotter }
  • Namaste72
    Smulan1973 skrev 2010-12-30 16:26:41 följande:
    Jo hon nämnde det också men mest för utfyllnad lät det som. Liksom för att skyla över att dom inte hade tid om du förstår vad jag menar.
    Vi trodde ju att vi skulle ha medgivandet i handen i april, men nu kanske vi inte får starta förrän i april.
    Usch vad trist. Bättre då att de är ärliga, så man har något att gå på. Vår utredning kommer säkert bjuda på en del överraskingar Tyst, och jag har fått för mig att de bara tar adoptionsärenden i nämnden 2ggr per år ( innan sommaren och innan jul). Så 6 månader. tror jag.
    Om ni börjar i april kanske ni är klara under slutet av sommaren iaf?
    { Mamma till världens finaste dotter }
Svar på tråden Syskonutredning