BH & 10 år?
Behöver man använda BH och tycker det är bekvämaste att använda BH framför topp, så ska man givetvis göra det. det finns ingen åldersgräns på BH användning. Ni som säger att toppar inte fungerar, har ni testat ordentliga toppar, med ordentligt stöd, tex sporttoppar, prova ta en storlek mindre om de känns för "slappt"? men man använder det man trivs bäst med helt enkelt.
Men jag reagerar på att så många, så unga får ont i ryggen? är det verkligen vanligt, i den åldern, pga brösten? (såvida man inte talar om väldigt tunga bröst då)
Jag tycker nog att man även, förutom använda BH, ska kolla upp ryggen ,det kan ju vara så att man sitter fel i skolan som är egentliga orsaken, eller att man är sne i ryggen. (upptäcktes inte på mig fören i 13-14 års ålder)