Inlägg från: emilou77 |Visa alla inlägg
  • emilou77

    Spökes namn(t)råd

    spöke skrev 2013-02-13 17:03:46 följande:
    Hej! Jag måste erkänna att min kunskap om arabiska/muslimska namn tyvärr är begränsad än så länge (men jag försöker lära mig mer!). Som jag har förstått det så har det inom svenskmuslimska kretsar uppstått ett eget namnbruk där man försöker hitta namn som funkar dels i den svenska kulturen, dels i den arabiska/muslimska kulturen. Exempel på namn i den här kategorin är Sara, Selma, Leila och Jasmine. Jag tycker att det är en bra idé att kombinera kulturerna i namnvalet.

    Jag har gjort en liten skala för att försöka förklara till vilken grad namnen smälter in i det svenska språket och den svenska kulturen - uttalsmässigt, formmässigt osv. Jag lägger inga värderingar i vad som är bra eller dåligt utan utgår från en ren språkmässig vinkel.

    1 = funkar utmärkt i Sverige, ger inga signaler om att personen inte skulle vara svensk
    2 = funkar bra i Sverige, skulle kunna vara någon från en annan kultur men det skulle lika gärna kunna vara en svensk person
    3 = passar in i det svenska språket rent uttalsmässigt och formmässigt, men det råder ingen tvivel om att ursprunget är icke-svenskt
    4 = liknar inte det svenska sättet att bilda namn och låter därmed utan tvekan utländskt i svenska öron

    Flicknamn:
    Alina - 2
    Alma - 1
    Asma - 3 (men låter väldigt likt sjukdomen 'astma')
    Farida - 3
    Jamila - 3
    Maida - 3
    Mina - 2
    Saima - 3
    Salma - 3 (Selma = 1)
    Tasnim - 4 (och eftersom namnet inte slutar på A är det svårt att veta vilket kön personen har)

    Pojknamn:
    Emran - 3
    Elyas - 2 (Elias = 1)
    Ibrahim - 4
    Ismail - 4
    Maher - 4
    Malik - 3
    Mika - 3 (det är även ett finskt pojknamn och Sverige och Finland har en lång gemensam historia vilket gör att det låter välbekant även om det inte låter svenskt)
    Samir - 4
    Tahir - 4
    Yaqub - 4 (Jakob = 1)
    Yunes - 4 (Jonas = 1)

    Does this make any sense?

    Hej,

    Min fråga liknar ovanstående, men vi väntar en liten lillebror. Många bibliska namn har ju en motsvarighet i Koranen, t ex heter vår son Noah, och på arabiska Nuh. osv.

    Alltså, en lillebror till Noah. Vi letar efter ett svenskt namn som funkar skapligt i arabiskan. Klassikerna som Isak och Elias är upptagna men det är den stilen vi tänker oss.

    Tips?      
Svar på tråden Spökes namn(t)råd